Rekreasyon Nedir?

Rekreasyon Nedir?

Bunalıp sıkıldığınız zaman ya da kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda vücudunuzu yenileme zihninizi dinlendirmek hayatın zorluklarından bir nebze olsun kurtulmak için Rekreasyon aktivitelerine yöneldiğiniz olmuştur. Rekreasyon aktiviteleri deyince klişeleşmiş halı saha maçlarını kastetmiyoruz. Tabi ki halı saha maçları da bir rekreatif etkinlik sayılabilir ama bizim ilk önce Rekreasyon nedir ? sadece spor aktiviteleri mi rekreasyona girer sorusuna cevap bulup bu konuyu irdelememiz gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle Rekreasyon özet olarak bireyin boş zamanlarında , kendisini yenilemek, sosyalleşmek, mutlu ve sağlıklı olarak nitelikli bir yaşam sürebilmek için, özgürce tercih ettiği spor, sanat, kültür,bilim ve turizm vb. faaliyetlerin tümüne rekreasyon denir. Gelişmiş ülkelerde çok rağbet gören bu rekreasyon kavramı ülkemizde geriden gelsede son 5 yılda epey bir yol kat etmiş görünüyor.

Üniversitelerin, Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü, Turizm Fakültelerinin Rekreasyon Yönetimi Bölümleri, ülkemizde rekreasyon kavramını sırtlayan mevcut olduğu konumdan daha ileriye götürmek için çalışmalar yapan kurumlardır. Ayrıca belediyelerin rekreasyon alanları yapmasıda rekreasyon kavramının gelişmesinde öncü olacağına kanaat getiriyoruz.

Turizm sektöründeki gelişmeler, Rekreasyon Yönetimi mezunlarına daha çok iş düştüğünü görmekteyiz. Gelen turistlere rekreatif etkinlikler düzenleyerek onların ülkeden memnun ayrılmasını sağlamak bütün ülke çıkarlarımız doğrultusunda hep rekreasyona rağbeti arttıracak hemde ekonomik olarak kalkındıracaktır.

Spor Bilimleri fakültesi Rekreasyon Bölümü ‘ne düşen görev ise spora pasif katılım sağlayıp rekreatif etkinlik yapan bireylere sporu sevdirerek aktif katılım sağlamasını, sporda başrol olmasını sağlamak olduğunu düşünüyorum. Bu durumun ilerleyen yıllarda daha fazla sporcu yetiştirip uluslararası organizasyonlarda bizleri temsil edip başarılar kazandıracak şampiyonluklar yaşatacak bireylerin yetiştirilmesine bir nevi ön ayak olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın