Sağlıklı Salata Nasıl Hazırlanır?

Hayallerinizi yıkmak istemem; ancak “salata” her zaman “sağlıklı” anlamına gelmez. Genellikle kalori dolu soslar, kızarmış malzemeleri ve lezzetli peynirli soslar ile yüklü salatalar; yağlı ve kalorili diye bağırıyorlar! Aslına bakarsanız, restoranlarda satılan salatalar, 700 kaloriden daha fazlasını içerebilir. Birkaç değişiklik yaparak, herhangi bir salatayı, sağlıklı bir yemeğe dönüştürebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak; yeşillikleri, sebzeleri, meyveleri ve sosları bir araya getirmek için 4 temel malzeme ile başlamalısınız. Daha sonra; tahılları ve peynir gibi ekstraları ekleyin. Neyi ne kadar ekleyeceğiniz, size kalmış. Her ne kadar “salata” sözcüğünü duyduğunda bazı insanların zihninde marul canlansa da; birkaç ek malzeme ile salata, kolayca sağlıklı ve ekonomik bir ana yemeğe dönüşebilir. Peki, sağlıklı bir salata nasıl hazırlanır?

Yeşillikler

Marul, ıspanak ya da roka gibi koyu yapraklı yeşillikler kullanın. Fesleğen, kekik ya da nane gibi taze bitkileri seviyorsanız; bunlar da salata kasenize ekstra besin ekleyecektir.

Proteinler

Somon, alabalık gibi omega-3 yağ asitleri içeren balıklar ve derisiz tavuk gibi protein kaynakları ile, salatalarınıza daha fazla lezzet katın. Dilerseniz, haşlanmış yumurta ya da az miktarda düşük yağlı ve az tuzlu peynirle de lezzetlendirebilirsiniz. Bunlarla birlikte; nohut, fasulye gibi kuru baklagilleri ve yer fıstığı, ceviz, badem gibi sağlıklı kuruyemişleri de ekleyebilirsiniz. Tüm bu protein kaynakları; daha uzun süre tok hissetmenize de yardımcı olacak.

Meyveler

Taze meyveler dilimleyin. Dondurulmuş meyve kullanıyorsanız, yıkadıktan sonra suyundan tamamen arındırın; böylece yeşillikleriniz de sulanmayacaktır. Ekstra şeker içermeyen kuru meyveler de başka bir süper sağlıklı salata malzemesidir.

Sebzeler

Havuç, salatalık, brokoli ve karnabahar gibi çiğ sebzeler, salatanıza harika bir gevreklik ve renk katar. Bununla birlikte pancar, patates ya da kabak gibi sote sebzeler de herhangi bir ana yemek salatasına lezzet ve biraz da tatlılık katar.

Tahıllar

Sıcak ya da soğuk kepekli tahıllar, salatanıza doyurucu bir katkı sağlar. Kuskus, arpa, kinoa, bulgur ya da esmer pirinci deneyebilirsiniz. Ayrıca tam buğdaylı makarnalar da, herhangi bir salatayı lezzetlendirmenin ucuz bir bir yoludur.

Soslar

Mutfağınızdaki yağ, sirke ve baharatlarla; sade, ev yapımı bir salata sosuna sadece birkaç dakika uzaklıktasınız. Kıyılmış taze otlar gibi lezzetli malzemeler de kullanabilirsiniz; soğan, sarımsak, yeşil soğan ya da portakal ve limon sosu da salata sosu için harika malzemelerdir.

Bir cevap yazın