Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Bir araba satın almaya karar verdiniz ama peşin paranız buna yetmiyor ya da hiç paranız yok. Öyleyse, sadece devir teslim ve noter masrafını karşılayacak 500 TL civarında bir para ile sizler de senetle araba sahibi olabilirsiniz. Nasıl mı?

Senetle araba sahibi olabilmek için 2 yol tercih edebilirsiniz. Öncelikle belirli bir miktar ön para vererek peşinat ödemesinden sonra, geri kalan miktarı vadelere ayırabilir ve vade sonunda aracınızın resmi sahibi olabilirsiniz. Ya da 2. Yol olarak, sadece devir teslim için gerekli 300 dolayında bir miktar para ve noter de taahhüt için gerekli 175 lira ile hiç peşinat ödemeden senetle araç sahibi olabilirsiniz.

Dilediğiniz marka ve modelde aracınızı seçin ve bir miktar para ya da hiç paranız olmadan 6 ay 12 ay ya da 2 veya 3 yıl gibi uzun süreli vadeler ile senetle araba alın. senetle araba satın alma işleminin büyük bölümünü hatta hemen hemen hepsini, aracı size satacak firma ya da kişiler üstlenecektir. Size kalan ise, senetlere atılacak imza ve noterdeki işlemler. Bunun dışında tüm işlemler, aracı size satacak kişiler tarafından yapılacaktır. Tabii ki, işlemin güvenilirliği açısından ve doğru bir şekilde tamamlanması açısından, satıcı ile birlikte hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aracı size satacak olan kişi ya da kurum, sizin için bankadan belirli oranlarda faizle kredi çekecektir. Bu krediyi, size satacak aracın parası olarak kendisi alacak ve size, bankadan aldığı kredi miktarınca senet imzalatacaktır. Bu kredi miktarının faiz eklenmiş tutarını, size teklif olarak sunacaktır. Siz de bu tekliflere evet derseniz, vade bitene kadar ipotekli olmasına rağmen vade sonunda tamamı ile size ait olacak aracı satın almış olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli kural ise; alış öncesi ve sonrası tüm yolları ve süreçleri dikkatli bir şekilde takip etmektir. Aksi durumda, istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Vadelerinizi geciktirmeniz durumunda, sadece faiz oranında artış uygulanacaktır. Birkaç ay bu şekilde ödeme yapmamanız durumunda, aracın ilk sahibi, yani noter huzurunda size imza attıran kişi, aracı ve sizden daha önce aldıkları parayı da almış olacaklardır.

Bir cevap yazın