SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO nedir nasıl yapılır yazımda SEO açılımını, türkçesini, SEO nasıl yapılır konusunu inceledim.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimizer) günümüzde en çok duyduğumuz kelimelerden bir tanesi fakat duymayan insanların çoğuna SEO deyince CEO ile karıştırıyorlar. Bu karışıklığı çözmek ve insanlara SEO’yu daha iyi anlatmak için SEO nedir nasıl yapılır konusunu incelemeye karar verdim.

SEO arama motorlarında her hangi bir ücret ödemeden yani reklam almadan üst sıralarda sergilenmesine yarayan bir işlemdir. Daha da açıklayacak olursak arama motorlarının kendilerinin belirlediği algoritmalara ayak uydurarak onlara yönelik çalışmalarda diyebiliriz.

Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse de siteleri arama motorlarında üst sıralara çıkarma işlemine SEO denir.

SEO Açılımı ve Türkçesi;

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimizer” dir. Türkçe karşılığına ise “Arama Motoru Optimizasyonu” denir.

SEO Nasıl Yapılır

SEO bir nebze web dünyasında ünlü olmak gibi bir şey SEO sayesinde aratılan anahtar kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda bulunmanız halinde sizleri herkes görecek ve sizin sitenizi ilk ziyaret edecektir. Peki bu ilk sıraya sizi kimler çıkarıyor. Bu işi yapan kişilere de “SEO Uzmanı” deniyor.

Arama motorları (Google) sizi ünlü bir site olup olmadığınızı nereden anlayacak burada da işte sitenizin kaliteliği ve içerisindeki makalelerinizin özgünlüğü, güncelliği, başka sitelerin sizleri organik olarak önerdiği ve sosyal medyalarda da sitenizin linklerinin paylaşılması halinde Google sizi popüler bir site olduğunuzu anlıyor. SEO üzerinde de ise bu işe kısaca backlink deniyor.

Fakat bizim ülkemizde sadece backlink ile SEO işlemi yapan SEO’cu çok ama şunu belirtmeliyiz ki arama motorları doğal verilen backlinklere çok daha fazla önem veriyor. Sitemi hemen yükselteyim diye fazla backlink çalışması yaparsanız bu size yarar yerine zarar getirir.

Yukarıda da dediğim gibi Google en çok doğal backlinkleri sever. Backlink sadece Site Dışı SEO işlemidir. Sadece backlink alarak arama motorlarının gözüne giremezsiniz aksi taktirde spam yiyebilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk işlem Site İçi SEO’dur. Site içi SEO ve site dışı SEO’yu sizlere başka makalemde detaylı olarak anlatacağım.

Bu yazıma kısa bir özet geçmek istiyorum.

SEO nedir = Arama motorlarında üst sıralara çıkma çalışmalarına SEO denir.

SEO Nasıl Yapılır = İlk öncelikle siteye site içi SEO yapılır daha sonra site dışı SEO yapılarak arama motorlarının algoritmalarına ayak uydurarak onların gözüne girmeye çalışma aşamasıdır.

One comment

Bir cevap yazın