SEO Title, Description, Anahtar Kelime ve URL Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımda SEO optimizasyonunun temel başlıkları olan title, description ve url nasıl olmalıdır. Bu başlıklardan daha fazla nasıl verim alırız ve bu başlıklar sayesinde organik trafiğimiz artar mı konularını inceleyeceğiz.

SEO Title, Description, Anahtar Kelime ve URL Nasıl Olmalıdır?

SEO Title Nasıl Olmalı?

Title kullanıcı ile sizin aranızdaki ilk etkileşimi sağlayan içeriktir. Organik sonuçlarda kullanıcılar ilk olarak title görürler bunun için title başlığınız oldukça dikkat çekmelidir. Titlenizi belirlerken kullanıcılara senin aradığın konu benim sayfamda var izlenimi vermelisiniz ki organikten 4 sırada olsanız bile kullanıcı sizi seçsin.
Title uzunluğu maksimum 65 karakterde olması gerekmektedir. Daha fazla içeren başlıklar aramalarda” …” diye gösterilmektedir.

SEO URL Nasıl Olmalı?

SEO uyumu url yapıları için çok zamandır tartışmalar devam etmekte kimine göre url nin sonunda .html olması gerekiyor kimine göre olmaması gerekiyor. Başka birilerine göre ise urlnin sonu açık/kapalı tartışması var kendi görüşüm ve değerlendirmemi soracak olursanız url nin sonu kapalı olması gerekiyor.
URL leriniz ksıa ve net olmalıdır kimileri anahtar kelimelerinin hepsini URL ye ekliyor ve up uzun bir şekilde url oluşturuyor bu doğru bir url tarzı değildir. URL yapılarınızda tıpkı title gibi anlaşılır olması da sizin yararınıza olacaktır.

SEO Description Nasıl Olmalı?

Bu kısımda title gibi kullanıcıların ilk gördüğü alanlardan bir tanesidir. Yani makalenizin kullanıcılara sunduğu özet bilgi diyebiliriz. Bilinçli kullanıcılar bu kısımları okuyarak web sitelerini ziyaret etmektedirler. Bu bölmeye “Description” adı verilmektedir.

Description yazarken yapılan yanlışlardan ilki 154 karakterden fazla yazılmasıdır. Arkadaşlar description ideal karakter sayısı 154 dür. İkinci hata ise anahtar kelimeleri ard arda yazarak description u oluşturmalarıdır. Benim size önerim bu bölmeyi yazarken bir paragraf şeklinde düzgün ve anlaşılır yazılması gerekmektedir. Bu kısım doğru bir şekilde kullanıldığında kullanıcıların sitenize girme oranı da artmaktadır.

SEO Anahtar Kelime Nasıl Olmalıdır?

Çoğu zaman keywords kelimesini duymaktayız, keywords anahtar kelimeler anlamına gelmektedir.
Arkadaşlar bir sitede bir anahtar kelime farklı yazılarda tekrar etmemelidir. Bir makale içerisinde maksimum 6 adet anahtar kelime içerebilir. Anahtar kelimeleri yazarken araya virgül (,) koyulması şart.

SEO title, description, anahtar kelime ve URL nasıl olmalıdır yazımın sonuna geldim. SEO hakkında daha fazla bilgi almak için SEO ne işe yarar ve SEO’da kullanılan terimler yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın