SEO’da Kullanılan Terimler

SEO’da Kullanılan Terimler

SEO’da kullanılan terimler İngilizce terimlerdir. SEO yabancı odaklı bir kelime ve iş analizi olduğu için terimlerde İngilizcedir ama size SEO terimlerinin Türkçelerini ve açıklamalarını da aşağıda göstereceğim.

SEO Terimleri

Title : Tükçe karşılığı başlık anlamına gelmekte. Her sayfanıza ayrı başlıkta oluşturabilmektesiniz. Sayfanızın başlığını görmek için tarayıcınızın sekme üstüne gelin gözükecektir.

H1 : Sayfa içerisindeki konunuzun başlığı H1 ile belirleniyor başka alt başlık oluşturmak için ise h2 ve h3 gibi başlık seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Black Hat SEO : Bir açık yöntemi ile üst sıralara çıkan sitelere verilen ad. (illegal)

White Hat SEO : Standart kurallara uyarak. Doğal olarak yükselen sitelere verilen ad. (legal)

Pagerank (PR) : Google pagerank ı kaldırdığını açıkladı ama bilmenizi istediğim için koydum çünkü hala kaldırılıp kaldırılmadığı tartışılıyor. Bu terimde ise Google sitelere belli bir puan veriyor bu puanlama 10 üzerinden verilmekte. Bu puanlara göre sitenin kaliteliği belirleniyor. (Doğrudan sıralamaya etki etmiyor)

Spam : Arma motorlarında ceza anlamına gelmekte programlar ile başka sitelerden link ( backlink)  çıkmaya çalışmaktalar fakat bir anda fazla yüklenme olduğu için anlaşılıyor ve bu siteye kar yerine zarar getiriyor.

Rel : Html koddur. Siteden link çıkışı olurken arama motoruna bilgi verir. Fakat rel kodunun da farklı formatları vardır.

Nofollow : Rel formatıdır. Siteden link çıkışı yapılırken arama motoruna linki takip etme anlamını taşır. Kullanımı Rel=”” içine yazılır.

Dofollow : Rel formatıdır. Siteden çıkılan linkleri Google takip eder ver site değerinden faydalandırır. Kullanımı Rel=”dofollow” dur.

Canonical : Rel formatıdır. Farklı urldeki aynı içerikleri arama motorlarına bildirir. Canonical kullanılmadığı taktirde aynı içerikli sitelerin spam a düşme oranı yüksektir.

Alexa : Tüm sitelerin kriterlerini belirleyerek site sıralaması yapan bir servistir.

Dmoz : En büyük dizindir. Dünyada  Binlerce editör tarafından yönetilmektedir.

Ping – pingleme : Yeni oluşturulan linklerin arama motorlarını uyararak indexlemesini sağlar.

İndex- indexleme : İki şekilde index kullanılmaktadır. Birincisi sitenin anasayfasını indexlemek ikincisi ise arama motorlarına sayfayı eklemek için indexlemektir.

Adwords : Dijital reklam servislerindeki en büyük reklam servisidir ve Google a aittir.

Backlink : Bir sitenin diğer siteye çıktığı linktir. Örnek olarak A sitesi B sitesine link çıkarsa B sitesi backlink almış olur.

Robots : Robots bir koddur. Bu kod arama motorlarının botlarını yönlendirmeye yarar.  Bu kodlar ile bazı sayfalarınızı arama motorunun görmesini engelleyebilirsiniz.

Keyword : Bir makaledeki anahtar kelime anlamı taşımaktadır. Anahtar kelimeler en çok arama hacimlerine göre seçilmektedir.

Deindex : Deindex siteye verilen en ağır cezadır. Bu cezada Google arama motorlarındaki sayfalarınızı siler ve kullanıcılara sunmaz.

Rss : Yazılımdır. Şuan en çok haber siteleri kullanmaktadır sebebi ise makaleleri anlık yayınlanabilecek hale getirebilme özelliği vardır.

EMD (exact match domain) : Gerekli ve faydalı makale yayınlamayan sitelerin kolay bulunmasına yarayan Google algoritmasıdır.

Anchor Text : Metin ismi çeşitlerinden bir tanesidir. Eğer siz metininiz de link çıkışı yapıyorsanız buna SEO teriminde anchor text deniyor.

Hacklink : Site sahibi bilgisinin dışında çıkılan linklerdir. Bu linkler sitenize zarar verebilir bunları search console dan ve kaynak kodundan görüntüleyebilmektesiniz.

Onpage : Site içerisindeki arama motoru optimizasyonu yapılmasına denir. (site içi SEO)

Offpage : Site dışındaki arama motoru optimizasyonu yapılmasına denir. (site dışı SEO)

Jquery : javascript  dünyası diyebiliriz html kod tabanlı yazılımdır bu yazılım sayesinde animasyonlar ve fotoğrafları küçük kodlar ile yapabilirsiniz.

İcon : Küçük resim anlamını taşımakta.

Css Sprite : Css site içerisinin komple kodlar ile yazılım halidir. Css’in SEO da çok büyük katkısı vardır css dosyanız ne kadar küçükse siteniz o kadar hızlı olur.

Htaccess : Sunucu üzerindeki çeşitli değişiklik yapılabilen klasördür. Bu klasör sayesinde sayfanızın 301 ve 404 gibi birçok url şeklini görüntüleyebilirsiniz.

Tag : Anahtar kelimelerin arama motoruna gösterilmesinde kullanılır. Türkçe karşılığı etiket anlamını taşımaktadır.

Density : Makale içerisindeki yoğunluk anlamı taşımakta. Etiket ve anahtar kelime yoğunluğuna göre kullanılmaktadır.

Adwords Keyword Tool : Anahtar kelimenizin Google da ne kadar aratıldığını gösteren bir arama hacmi analizi tooludur. Ve Google aittir.

Google insights: Kelime analizini daha detaylı bulmaya yarayan tooldur. Bu araç sayesinde ülke, il ve zaman belirterek arama hacmi oranı alabilirsiniz.

Cpu : İşlemci demektir. Sunucu ile ilgili bir işlemdir. Trafiğiniz ne kadar yüksek ise hosting aldığınız işletmenin işlemcisi o kadar hızlı olması gerekmektedir.

Trustrank : SEO açısından önemli bir kriterdir. Fakat puanınızın tam ölçüleceği bir analiz programı şuanlık bulunmamakta. Bu puanlama sistemleri sitelerin doğal faydasını inceleyerek puanlama yapmaktadır.

SEO’da kullanılan terimler yazımın sonuna geldim. SEO hakkında daha fazla bilgi almak için SEO nedir ve SEO ne işe yarar makalelerimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın