Sgot (ast) Nedir

Sgot (ast) nedir yazımda sizlere insan hayatındaki kanın içerisinde bulunan got (ast) nedir, değeri kaç olmalıdır, yüksekliği ve düşüklüğü hakkında bilgileri inceledim.

Sgot (ast) Nedir

Karaciğer testi olarak adlandırılan Sgot (ast) ve Sgpt (alt), verdikleri değerler sonucunda karaciğer hastalıklarının tespit edilebilmesi amacıyla kullanılırlar. Alt ve ast değerleri arasına belirli bir oran bulunmalıdır. Bu oran bozulduğu zaman karaciğerde hastalıklar meydana gelir. Bu nedenle iki test de önemlidir.

Ast, aspartat aminotransferaz enzimi anlamına gelmektedir. Alyuvarda, karaciğerde, bazı önemli kaslarda, pankreas ve böbrekler bulunmaktadır. Eğer dokular ya da hücreler zarar görmüşse, ast kana salınım yapar. Ast’ın kandaki yoğunluğu, hücre ve dokuların ne kadar zarar gördükleriyle orantılıdır. Karaciğer için yapılan bir test olan Ast, farklı hastalıklarda değişik değerler gösterebilmektedir. Sgot (ast) değeri kaç olmalıdır?

Sgot (ast) Değeri Kaç Olmalıdır

Ast’ın normal bir değeri bulunur. Bu değer sağlıklı insanlarda 5 ile 40 arasında değişim göstermektedir. Ancak önemli olan Ast ve Alt arasındaki oranlamadır. Bu oranlarda düşük ya da artış belirtileri bulunursa, kişide önemli hastalıklar meydana çıkabilmektedir.

Sgot (ast) Düşüklüğü

Sgot (ast) düşüklüğü yaşayan kişilerde karaciğer hasarları görülebilmektedir. Ayrıca hepatit ve siroz gibi önemli hastalıkların tespiti sağlanabilmektedir. Sarılık karşısında bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır, bu belirtinin nedenlerini araştırmak için kullanılmaktadır. Genel olarak karaciğer ile ilgili bütün hastalıkların nedenlerinin araştırılmasında kullanılır.

Sgot (ast) değerlerini yükselten bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde karaciğer enzimlerinin salgılanmasında artış yaşanabilmektedir.

  • Ağrı kesici ilaçlar: Asprin, naproxen, diclofenac, fenilbutazon
  • Kolestrol düşüren ilaçlar: Niasin ve Statin
  • Antibiyotik ilaçlar: Sulfonamid, isoniyazid, nitrofurantoin
  • Psikotik ilaçlar: Karbamazepin ve Feniotin

Sgot (ast) Yüksekliği

Sgot (ast) yüksekliği belirtileri çıkan hastalarda, değerin düşük çıkması ile yaşanan durumlarla karşılaşılmaktadır. Hepatit, siroz ve sarılık üzerine tespitler yapılabilmektedir. Karaciğer rahatsızlıklarının nedenlerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır.

Sgot (ast) nedir yazımın sonuna geldik. pdw nedir ve htc nedir kan değerleri hakkında bilgi almak istiyorsanız makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın