Sivilceden Kurtulmanın Yolları

Sivilceden kurtulmanın yolları yazımızda sivilce nedir, sivilce neden çıkar, sivilce lekesi ve sivilceyi arttıran etkenleri inceledik.

Sivilceden Kurtulmanın Yolları

Sivilce Nedir ?

Sivilce aslında bir yağ kanalı hastalığıdır.  Vücut’da aşırı yağ birikmesinden dolayı kanallar tıkanınca sivilce ortaya çıkıyor. Fazla yağ salgılanmasının temel sebeplerinden bir tanesi hormonlardır. Bu nedenle ergenlikte sivilcelerin fazla çıkmasının nedeni budur. Cilt tipide sivilcelerin fazla veya az çıkmasına sebep olabiliyor cildiniz yağlı bir cilt ise sivilcenin daha fazla çıkmasına sebep olmaktadır.

Sivilce en fazla yüz bölgesinde çıkmaktadır. Buda insan yüzünde yağ tabakasının fazla olmasından kaynaklanıyor. Sivilceleri sıktığınız taktirde yüzünüzde leke kalma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle sivilceleriniz sıkmamayı öneriyoruz.

Sivilce genellikle ergenlikte insanların başına  bir dert olmaktadır. Fakat sivilce her yaşta ve vücudun her yerinde çıkabilir. Sivilceleri gizlemek için kullanılan malzemeler yerine sivilceden kurtulmayı denediniz mi ?

Sivilce genellikle yağlı yiyecekler, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam uykusuzluk ve fazla stresden dolayı artmaktadır.

Sivilcelerinizle oynamayın çünkü sivilcenizdeki mikroplar siz sıktıkça, kanattıkça yüzünüzün diğer bölgelerine mikrop bulaşıyor ve yüzünüzde daha fazla sivilce çıkmasına sebep oluyor.

Sivilcenin kesin net bir tedavisi bulunmamakla beraber sivilceden kurtulmak için cilde zararlı tedavi etkenlerinden de kaçınmak lazım. Eğer sivilceniz ciddi oranda fazla ise doktora başvurmanızı öneririz.

Sivilceden kurtulmak veya en az seviyeye indirmek için elinizdeki malzemeler yeterli olacaktır.

Sivilceden Kurtulma Yöntemleri

Aşağıdaki maddeleri okuyarak sivilce rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Sivilce sorunu tüm herkeste olabilmekte en çok sivilce çıkma dönemi ise ergenlik dönemidir.

*Portakal kabuğunu ezerek krem haline getirin ve sivilcelerinize sürün bir süre sonra yıkayın.

*Sarımsağı kesip sivilcenize sürün bunu belirli aralıklarla tekrarlayın sivilcelerinizin azaldığını gözlemleyeceksiniz.

*limon suyuna 1 kaşık tarçın koyarak karıştırın daha sonra sivilcelerinize sürüp bir süre sonra yıkayın.

*Olgun domatesi ezerek püre haline getirin ve sivilcelerinize uygulayın. Bir süre sonra yüzünüzü yıkayın.

*Salatalığı ezerek su haline getirin ve maske olarak yüzünüze uygulayın. Herkesin sıkıldığı sivilcelerden kurtulun.

*Deniz suyu sivilceye iyi geldiği bilinmektedir. Deniz suyu normal yaralara da yararı bulunmaktadır.

*Yüzünüze soğuk’da uygulayabilirsiniz. Çünkü bakterilerin yaşayabildiği bir sıcaklık değeri bulunmakta bu sıcaklık değerinin altına indiğiniz taktir de bakteriler ölüyor ve sivilceleriniz kayboluyor. Bu nedenle sivilceli bölgenize soğuk uygulayabilirsiniz.

*Yumurtanın sarısını ayırın ve sivilceli bölgeye maske olarak sürün.  10 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın.

Sivilcelerin artmasına engel olmak için e vitaminini bol alın sigaradan uzak durun. Çerez tarzı yiyeceklerde sivilce yapabilirler.

sivilceden kurtulmanın yolları yazımızın sonuna geldik. Sivilcenin insanda fazla olması da belli bir rahatsızlığı işaret edebilmekte sağlık hakkında daha fazla bilgi almak için sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

One comment

Bir cevap yazın