Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir ?

Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir ?

Bu yazımızda facebook, twitter, instagram ve swarm gibi sosyal medya uygulamaların kuruluş tarihini ve kullanım amaçlarını inceledik.

facebook

Facebook Nedir ?

Facebook insanları başka insanlarla iletişime geçmesini sağlayan sosyal medya sitesidir. 4 şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook öncellikle Harvard öğrencileri için kurulmuştur. Daha sonra civardaki okulları da dahil eden facebook zamanla bölgedeki okulların tamamını kapsamıştır. Üyeleri önceleri sadece okulun e-postası ile üye olabiliyorlardı.

11 eylül 2006 tarihinde facebook tüm e-posta adreslerine yaş sınırlandırmaları ile açıldı. Facebook dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden bir tanesidir. Alexa  2014 verilerine göre facebook dünyanın en fazla ziyaret edilen 2. Sitesidir. Facebook’un günümüzde 1 miyardan daha fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Eylül 2006 Yahoo  facebook’a 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında Google Youtube satın aldıktan sonra facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur. facebook yöneticisi Peter Thiel facebook değeri 8 milyar dolar olduğunu söylemiştir.

twitter

Twitter Nedir ?

Twitter insanların tweet  mesajları gönderip aldıkları sosyal paylaşım sitesidir.  Bu sisteme tweet atma denmektedir. Twitter  2006 da Jack Dorsey Tarafından kurulmuştur.  Jack dorsey 2008 de 35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişinden biri olarak seçilmiştir. Günümüzde Twitter sayesinde insanların üst yöneticiler ile rahat bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktadır.

instagram

İnstagram Nedir ?

İnstagram ekim 2010 da kurulmuştur.  İnstagram, sadece fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. İnstagram ilk zamanlarında sadece Apple üerünlerinde çalışmaktaydı. İnstagram  Nisan 2012 de Android uygulamasınıda kullanıcılarına sunmuştur. İnstagram sayesinde 2015’de Selfie trendi ve insanların yemekten önce yemeklerini çekip attığı site haline geldi.

swarm

Swarm Nedir ?

Swarm  daha eski olan konum bazlı uygulama olan Forsquare’in güncel sürümüdür. Konum bazlı Sosyal paylaşım sitesi olan swarm sayesinde, yakınlardaki arkadaşlarınızı bulabiliyor restoran, kafe, AVM gibi  mekanlarda konum belirtebiliyorsunuz swarm adı ile( Check-in). Swarm uygulamasını sadece kullanıcılar değil işletme sahipleride kullanmaktadırlar. İşletme sahipleri swarm uygulamasını iyi yönettikleri taktirde kendilerine müşteri çekme olasıkları daha yüksek olacaktır.  Swarm kullanmak için telefonunuza swarm uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

linkedin

Linkedin nedir ?

Eğer Linkedın iletişim ağına katılın diye mail geldiyse tarafınıza Linkedın nedir diye merak ediyorsunuzdur. İnsanlara kariyerini tanıtabileceği en profesyonel sosyal ağıdır. Kariyerinizi Linkedın ile yönetebilirsiniz. İyi bir Linkedın profili ile kendinize iş fırsatları bulabilir Google’da adınız aranıldığında siz çıkabilirsiniz. Bu yararlı siteyi kullanmak Linkedın sitesine üye olabilirsiniz.

google

Google Plus Nedir ?

Google plus  arkadaşlarınıza ve sizi takip eden insanlara etkinliklerinizi paylaşabileceğiniz sosyal paylaşım sitesidir. Diğer sosyal ağlara benzerlikleri vardır diğer siteler gibi takip etme özelliği bulunmaktadır.  Google plus medyasının ilk başta başarısız olacağını düşünen insanlar mevcuttur. Fakat Google plus dünyada büyük bir kitlesi bulunmaktadır. Google plus’ın diğer sitelerden ayıran özelliği ise arkadaşlarınız ile medya üzerinden  konferans görüşmeleri yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın