SSL Nedir?

SSL Nedir?

SSL nedir? Sunucu ile alıcı arasında bir köprü oluşturarak güvenli veri alış verişini sağlayan bir güvenli giriş katmanıdır. Şuan çoğu site SSL katmanına geçmek istemektedir. Bundaki en büyük etkenlerden bir tanesi Google’ın yeni algoritmasında SSL ye önem vermesinden geçiyor. Eskiden Google da bile SSL yoktu geçen hafta Google kendi arama motorunda SSL ye geçti ve milletin kafasını oldukça karıştırdı.

Çünkü şuan Türkiye de %80 web sitesinde SSL (güvenli giriş katmanı) bulunmamakta.

SSL nin Açılımı : Secure Sockets Layer (Güvenli Giriş Katmanı)

Google’da SSL nin Önemi

Yukarıda da dediğimiz gibi Google yeni algoritmasında SSL ye önem verdiğini bildirdi. Bu bildiriyle beraber tüm site sahipleri SSL nin seoya etkisi varmı diye düşünmeye başladılar. Şuanki bir çok site araştırma ma göre SSL sıralamaya etki etmiyor fakat bu etki etmeyeceği anlamına gelmez beni şahsi olarak en çok korkutan Google kendi geçen hafta tüm sayfalarını SSL geçirdi.

Bunu görünce yakında sıralamaya etki edeceğini düşünmeye başladım.

SSL’nin Özellikleri

  • Gelen verileri şifreleyerek güvenliği sağlar.
  • Girdiğiniz sayfadan aldığınız bilgilerin güvenli olduğunu sizlere bildirir.
  • Doküman yedeklemesini kolaylaştırır.
  • Tüm dökümanların tarihlerini doğru verir.

SSL Nasıl Çalışır?

SSL Public Key/Private Key adı verilen bir yazılım yöntemidir. SSL şifreleme sadece çift anahtar bulunmaktadır. Bunlarda dijital ortamlarda yazılmış yazılımlardır. Yukarıda da dediğim gibi çift anahtar olduğu için bir anahtarın kitlenmiş olduğu veriyi sadece diğer anahtar açabilir.

Bu işlem için bir anahtar oluşturulur bu anahtara (Private Key) denir. Diğer anahtar ise bu veriyi okuması için veri alana gönderilir oda (Public Key) anahtarıdır. Eğer siteniz SSL kodlaması var ise sitenizden bir ziyaretçiniz veriyi public key anahtarı ile alabilir. Kısaca açıklamak gerekirse de SSL güvenli alış verişi sağlayan protokoldür.

SSL nedir yazımın sonuna geldik. Bu yazımı seoya etkisi için okuduysanız eğer seoya etkisi olan Author rank nedir makalemi incelemenizi öneririm.

Bir cevap yazın