Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Birçok faktör, yoğun durumlarda endişelenmemize neden olabilir; ancak bu, aynı zamandan beynin kimyasının işleyişinden de kaynaklanır. Stresli bir olay; vücuttaki stres ile bağlantılı hormonların harekete geçmesine neden olur. Bunun sonucunda da; kalp atışları hızlanır ve bu şekilde sakin kalmanız da zorlaşır.

Birçok insan için büyük ve küçük krizler, stresi tetikler. Panik, yoğun duygular ve olumsuz düşünceler, strese neden olur. Bu tip çalkantılı durumları net bir şekilde görebilmek, aslında onlarla başa çıkmada önemli bir adımdır.

Tahmin edebileceğiniz durumlarda, bir yarışma için mücadele eden bir atlet gibi davranabilmeniz önemlidir. Önceden tahmin edemeyeceğiniz yoğun stresi anları için bu öneriler; paniği ortadan kaldırmanıza ve sakinliğinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Ana Odaklanın

Beynimiz, tehlikeyi öngörmeye tasarlanmıştır. Problemleri kontrol kontrol altına alıp, küçük görevlere ayırabildiğinizde; zihniniz de rahatlar. Ve bu problemleri yavaş yavaş çözmeye başladığınızda, beyniniz ruh halinizi düzelten ve size daha fazla güven  hissi veren bir kimyasal olan dopamin salgılamaya başlar.

Dayanıklılığınızı Hatırlayın

Stresli bir durum; hazırlıksız olduğunuz ve kötü sonuçlanacağı korkusuyla birleştirilebilir. Geçmişte yaşanan ve atlatılan stresli olayların bir listesini tutmak, her seferinde benzer şeyleri yaşamanızı engellemenize yardımcı olabilir. Yaptığınız bir sunumda kontrolü ele almanız ya da bir tartışmada sakin kalmayı başarmanız gibi küçük zaferleri bile listeye not alın. Bu anları not almak, panik moduna girdiğinizde, baskının azalmasına yardımcı olabilir.

Düşüncelerinizi Yeniden Düzenleyin

Zihninizi değiştirmek, her şeyi değiştirebilir. Olaylara bakış açınız; yüksek stresli bir durumla ne kadar başa çıkabildiğinizi belirler ve bu bakış açısını değiştirebilirsiniz. Örneğin; “Yapacağım sunum konusunda çok gerginim” demek yerine; “Sunum konusunda çok heyecanlıyım” diyebilirsiniz. Sözler o an inandırıcı gelmese bile, beyniniz buna inanır.

Konuşun (Ama Çok Fazla Değil)

İnsanlar, stresli durumlarla iki şekilde başa çıkma eğilimindedir; hiç kimseyle konuşmama ya da çok fazla konuşma. Bir stres anında açık bir iletişimci olmak ve bunun üzerine konuşmak, stres durumunu en aza indirmenize yardımcı olur; ancak çok fazla konuşmak da stresinizi arttırabilir, çünkü etrafınızdakilerden çelişkili tavsiyeler alabilirsiniz.

Nefes Alın

Bir kriz anı geçtiğinde bile, stresiniz devam edebilir. Bu durumlarda bazı insanlar, kendilerini çevreleyen bu negatif enerjiye sıkışabilir; bu da kişinin uykusunu, enerji seviyesini, bağışıklık sistemini ve ruh halini etkileyen kronik bir strese neden olur. Dolayısıyla, sinir sisteminizin bu genişletilmiş enerjiyi boşaltmasına ve  stres hormonlarının temizlenmesine izin vermek için kendinize zaman tanımalısınız. Uzmanlar, stres anlarında bilinçli, derin bir nefes almanızı önerir; durun ve yalnızca kalp atışı ve nefesinizi fark etmek için 1 dakikanızı ayırın. Bu, vücudunuzun farkındalığını artırmanızı sağlar.

 

Bir cevap yazın