Svchost.exe Nedir?

Bu yazımda sizlere bilgisayarınızın görev yöneticisinde gördüğünüz ve çok ram yediğini fark ettiğiniz svchost.exe nedir konusunu inceledim. Peki svchost.exe virüs müdür? svchost.exe nasıl temizlenir ve bu exe dosyası çok ram yiyor diyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederim.

Svchost.exe Nedir?

Görev yöneticisinde karşımıza çıkan svchost.exe, kullanıcıları şüpheye düşürmektedir. Bunun nedeni çok sayıda svchost.exe uygulamasının görev yöneticinde görülüyor olmasıdır. Svchost.exe virüs müdür? Sorusu herkesin merak ettiği bir konudur. Sistem için gerekli bir uygulama mıdır yoksa zararlı bir yazılım mıdır?

Svchost.exe, DLL dosyaları üzerinden çalışan işlemlerin görevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Görev yöneticisinden svchost.exe’ler kapatılmamalıdır. Çünkü bu uygulama sistemin istikrarlı ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. DLL dosyaları kendi başına çalışamadıkları için sistemin bu açığına svchost.exe yardımcı olmaktadır. Sayılarının fazla olması bir sorun doğurmayacaktır. Sistemin farklı hizmetleri içinde gruplara ayrılıp çalıştıkları için sayıları çok gibi görünmektedir. Svchost.exe bir virüs olmaktan çok, bir gerekliliktir.

Svchost.exe temizleme

Svchost.exe temizleme ve silme gibi işlemler bilgisayara zarar verecektir. Manuel yollar ile bu dosyalar silinmemelidir. Sildiğiniz taktirde bilgisayarınızı bir daha açamayabilirsiniz. Zaten Windows bu dosyanın silinmesine izin vermemektedir. Herhangi gibi bir yöntem ile dosyayı silmeyi başarsanız, muhtemelen bilgisayarınız çökecektir.

Svchost.exe sistem için olmazsa olmaz bir uygulamadır. Bunu bilen bazı art niyetli kişiler zararlı yazılımlara ait virüsleri svchost.exe kimliğinde yayınlamaktadır. Bu virüslerin bilgisayarınıza etkisi net olarak görülmektedir. İnternet hızınızda meydana gelen yavaşlamalar ve aynı şekilde işletim sisteminde oluşan yavaşlamalar bir virüse işaret olabilir. Peki bu uygulamanın virüs olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Svchost.exe çok ram yiyor şeklinde bir sorun olduğunu tespit ettiyseniz, bu virüsleri belirlemeniz çok daha kolay olacaktır. Görev yöneticisine giriniz ve daha sonrasında svchost.exe uygulamalarını bulunuz. Svchost.exe’ler Network Service, Local Network ve System başlıkları adı altında çalışırlar. Eğer başka bir başlıkta bu dosyaları görürseniz muhtemelen o scvhost.exe bir virüstür. Bu işlemi sonlandırmanız geçici bir çözüm olarak virüsü pasif hale getirmenize yarayacaktır. İkinci yöntemde ise CPU kullanımlarına bakmanız gerekecektir. Svchost.exe eğer CPU olarak %100 yaklaşmışsa veya 100.000 kilobaytlık bir harcama yapıyorsa virüstür.

Bu virüslerden kurtulmak biraz zor olsa da, farklı anti-virüs programlarını deneyebilirsiniz. Norton Power Eraser ve Malwarebytes anti-malware programlarında bu virüsün tespit edilerek temizlenebildiği bilgisi ortaya çıkmaktadır. Ancak bu virüsler gizlenmek için farklı yollar bulduğundan dolayı, bu anti-virüs uygulamaları kesin bir sonuç vermemektedir.

Bilgisayarınızın işlemcisini ve ramini temizlemek ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını istiyorsanız clean master programını kullanabilirsiniz. Clean master hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız clean master nedir ne işe yarar yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın