TBT Nedir?

TBT Ne Anlama Geliyor?

İlk duyduğumda, Facebook ve Twitter’daki #tbt’nin ne anlama geldiği ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ne güzel bir fikir! Herkes, geçmişinden bir fotoğraf paylaşıyor, ve söylemeliyim ki çok komikler. İngilizce’de “Throw Back Thursday”; Perşembe’ye dönüş anlamına gelir. TBT de, bu kalıbın baş harfleridir.

Twitter ve Instagram, tüm dünyada fırtınalar estiriyor. Her ikisi de kendi dillerine sahipler; ancak birçok kullanıcı için, buradaki sürekli gelen yenilikleri takip etmek de anlamak da zor. Sosyal medyada; #FF, #TBT, #YOLO ve daha fazlası gibi çok sayıda terim var. TBT gibi bu popüler terimler, genellikle #(hashtag) formatında görünürler.

#TBT Hakkında Bilgi

TBT (Throwback Thursday), her perşembe Instagram ve Twitter’da görebileceğiniz bir hashtag’dir. Bunun arkasındaki itici güç, insanların daha önceki bir zamana geri dönüşünü belirten fotoğraf ve bilgi paylaşımına fırsat sunmasıdır. Örneğin Instagram’da, çocukluk fotoğrafınız ya da okuldaki bir anınız gibi geçmişteki bir şey hakkında bilgi veren bir resim yayınlanır. Bu, insanların birbirleri hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olabilecekleri; kullanıcıların komik ve ilginç geçmişlerini görmenin eğlenceli bir yoludur.

TBT Neden Popüler Oldu?

Perşembe günleri herkes; geçmiş bir anısını anımsatmak için Instagram, Twitter, Tumblr veya Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine içerik göndererek #TBT çılgınlığına katılabilirler. Eklenen fotoğraflar, yıllar öncesinden ya da birkaç gün öncesinden olabilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

TBT, özellikle Instagram’da son derece popüler bir trenddir ve kullanıcılar fotoğraflarını; #TBT, #ThrowbackThursday ya da yalnızca #Throwback etiketleri ile paylaşırlar. Bu hashtag’leri eklemek, bu etiketlerde arama yapan daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmanızı sağlar. Peki, neden bu kadar popüler?

Sosyal medyayı hayatlarımızı diğer insanlarla paylaşmak için kullanırız, eski günleri ve onu anımsatan güzel hisleri anımsatmak da güzeldir. Ayrıca insanlar; çocukluk yılları, eski dostları, ilişkileri, uzun zamandır devam eden popüler kültür eğilimleri, geçmiş gezileri, tatilleri ve mutlu anılarını paylaşmayı severler. Hepimiz, beğenilmeyi severiz; #tbt fotoğrafları da ilgi ve beğeni olarak geri döner.

 

Bir cevap yazın