Tesadüfen Bulunan İcatlar !

Tesadüfen bulunan icatlar yazımda coco-cola nasıl bulundu, mikrodalga fırın ve altın nasıl bulundu nasıl üretildi gibi icatların tesadüfen ilginç bir şekilde nasıl icat edildiklerini aşağıdaki yazımdan öğrenebilirsiniz.

Tesadüfen Bulunan İcatlar !

Bu yazımızda coco-cola, cips, mikrodalga fırın, japon yapıştırıcısı gibi tesadüfen bulunan icatlar olan ürünlerin nasıl icat edildiklerini anlatmaya çalıştık.

Coco-cola Nasıl Bulundu ?

İlaç sektöründe görev  yapan John Pemperton, koka özü ve şarap karışımından bir şurup üzerinde çalışıyordu.  1885 yılına gelindiğinde, Atlanta’da alkol satışı yasaklandı, Pemperton bu şurubun içine karbonat tozu ve su ekledi soda benzeri bir hal almasını sağladı. Daha sonrada  geliştirilerek Coca-Cola’yı bulmuşlardır.

Çikolata Taneli Kurabiye Nasıl Bulundu ?

 1930 yıllarda bir fırında çalışan ruth wakefield, bir gün  fırında çikolataların kalmadığını fark etmiştir. Aslında çikolatalı kurabiye yapmak isterken, elindeki tatlandırılmış çikolataları kurabiye hamurunun içine döktü. ve çikolata taneli kurabiyeler ortaya çıkmıştır.

Patates Cipsi  Nasıl Bulundu ?

 Patates cipsi bir yemek işletmesinde çalışan George crum, 1853 yılında müşterilerine patates kızartmasını sunmaya hazırlanıyordu. Müşterilerinden biri kızarttığı patatesi kalın buldu ve  daha ince kızarmış istediğini söylemiştir. Crum bunun üzerine sinirlenip patatesi çok ince kesip, kupkuru olana dek kızarttı. Şefi şaşırtan bir şekilde müşteri patatesi çok beğendi ve patates cipsi bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Oyun Hamuru Nasıl Bulundu ?

 Oyun Hamuru general electric’te mühendis olarak çalışan James Wright, İkinci Dünya Savaşı’nda uçak lastikleri, asker botları ve başka şeyler için plastiğe ihtiyaç duyan milleti için plastik kullanmak istedi. 1943 yılında silikon yağını borik asit ile karıştırdı ve şekil alabilen yumuşak bir hamur ortaya çıktı. Bu şekilde oyun hamuru ortaya çıktı.

Mikrodalga Fırınlar Nasıl Bulundu ?

 Raytheon Corporation adlı savunma ürünleri üreten şirkette çalışan Percy Spencer, elektriği bir arada birleştiren yeni bir sistem üzerine çalışıyordu. Bu sırada cebindeki çikolatanın ısıdan hemen eridiğini gördü. Spencer bu buluşunu mikrodalga fırınına çevirmiştir.

Mısır Patlağı Nasıl Bulundu ?

John ve Will Kellog kardeşler 1898 yılında mısırdan granola yağı üretmeye çalışırken mısırların ısıdan patladığını görüntülemişlerdir. Mısır patlakları bu şekilde bulunmuştur.

Antik Çağ’da Altın Nasıl bulundu ve Nasıl Üretildi ?

Altının Keşfi Su yataklarındaki kumlar içinde başlamıştır. Akarsuların yada mevsimlik suların altın madeninden kopardıkları kayaları sürüklemektedir.  Ve kayaları sürüklenirken parçalanmaktadır. Parçalanan kayalarda içinde bulunan maden açığa çıkmaktadır.  Ve bu madenler kumlar içinde saklanmaktadır. Bunları insanlar toplayıp maden dağına ulaştılar. Kumlar içindeki altın kırıntılarının nerden geldiğini buldular. 

Ped Nasıl Bulundu ?

Kimberley Clark askerlerinin savaşta yaralarını sarmak için bir araştırma yapmıştır.  Ve yaralı askerlerin yaralarını kapatmıştır. Daha sonra Ped. Olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Bulundu ?

İkinci dünya savaşında kullanılan silahlar için daha iyi dürbün üretmek isteniyordu araştırmalar sayesinde yanlışlıkla Japon yapıştırıcısı bulundu.

Tesadüfen bulunan icatlar yazımızın sonuna geldik. Bu dünyada icatlar sayesinde insanların hayatları kolaylaşmaktadır. Dünyayı değiştiren aletler yazımı okuyarak dünyadaki insanlara kolaylık sağlayan araçları ve aletleri görebilirsiniz.

One comment

Bir cevap yazın