Tizen Nedir Tizen İşletim Sistemi

Tizen nedir tizen işletim sistemi konumuzda tizen nasıl çalışır, tizen üreticilerini ve meego işletim sistemi gibi konuları inceledik.

Tizen İşletim Sistemi

Tizen nasıl çalışır derseniz tizen işletim sistemi andoid gibi açık kaynak kodlu Linux tabanlı işletim sistemidir. Açık kaynak kodu kullanıcılar için hem iyi hemde kötü olanaklar sağlamakta. Buna örnek verecek olursak ios işletim sistemi her yönde kapalı sürekli gizlilik önerileri sunmakta. Bunu bir iphone telefonda deneyebilirsiniz. İos bir işletim sistemine farklı bir program kuramamak tasınız. Sadece apstore uygulamalarını çalıştırmakta. Fakat android ve tizen sistemleri bunlara izin verecekler. Yukarıda da dediğimiz gibi bu kullanıcılar için hem iyi hemde kötü olabilir.

Günümüzde microsoftu bile mobilde pes ettiren ios ve android işletim sistemlerine bir rakip daha gelmekte. Android veya ios işletim sisteminin tartışılır yönleri bulunmakta. Bu yönleri kapatacağını düşünen yeni bir işletim sistemi Tizen işletim sistemi geliyor.

Tizen Nedir

Tizen sisteminin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorsanız. Yazının devamını okuyabilirsiniz. Peki tizen nedir. Tizen Nokia ve microsoftun Meego işletim sistemi üretmeye karar vermesi ile başladı diyebiliriz. Daha sonra bu firmalar meego sisteminin tutmayacağını düşünüp işletim sistemini çıkarmamaya karar almaktalar. Tizen üreticileri olan Samsung ve intel firmaları ise bu çalışmaları alıp Tizen işletim sistemini kuruyorlar. Samsung ilk desteği tizen’e bunun için vermekte.

Tizen kullanıcılar bakımından çok ileri özellikler içerisinde barındırmakta. Tizen sayesinde elektronik makinelerde html5 tabanlı uygulamalar çalışacak. Bunlara örnek verecek olursak telefonlarda, tabletlerde vs. nerdeyse tüm cihazlarda çalışabilecek.

Tizen işletim sistemi kullanan cihaz şuanda sadece samsung’un nx300 modeli bulunmakta. Tizen üreticileri sistemi iyi tanıtabilirler ise android ve ios’a yeni bir güçlü rakip geliyor demektir. Buna örnek şu şekilde verebiliriz eskiden en iyi telefon Nokia denilmekte idi Nokia bir hata yapıp android işletim sistemi ile telefon üretmedi. Diğer telefonlar android işletim sistemine destek verdi. Ve Nokia telefon satışları ciddi oranda düştü şuan akıllı telefon işletim sisteminde 2 tane dev bulunmakta bunları zaten biliyoruz.

Samsung tizen işletim sistemine destek vermeye başladı. Samsung sürekli tizen işletim sistemiyle telefonlar üretirse. Yakında tizen işletim sistemini çok daha fazla duyabilirsiniz. Tizen üreticileri şuana kadar pil sorununa çözüm bulamayan işletim sistemlerinin yerine kendileri pil sorununa çözüm bulacağı söylentiler arasında.

Bir cevap yazın