Torrent Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Torrent nedir nasıl kullanılır yazımızda torrent nasıl nasıl kurulur, torrent nasıl kullanılır ve torrent hızı nasıl arttırılır veya azaltılır bu konuları aşağıdaki yazımızdan bulabilirsiniz.

Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Torrent Nedir?

Torrent bir indirme protokolüdür. Torrent indirme protokolü diğer indirme sitelerinden ayıran en önemli özelliği ise daha hızlı indirmesidir. Torrentden önce rapidshare, hotfile gibi indirme siteleri kullanılmaktaydı. Torrentte her hangi bir dosya indiriminde elektrik kesilse veya bilgisayarınızı kapatıp açsanız bile indirmeye kaldığı yerden devam etmesi kullanıcıları çok sevindirmektedir. İndirmeye kaldığı yerden devam etmesi sayesinde çok büyük dosyaları rahatlıkla indirmenize olanak sağlamaktadır. Diğer indirme protokollerinde dosya inerken herhangi bir internet veya güç kesintisinde dosya indirimi yarıda kalmaktadır. Torrentin çalışma sistemini aşağıda anlatacağız.

Torrent Nasıl Kurulur?

Torrent kurulumu için aşağıdaki yolları izlemeniz sizin için yeterlidir.

*Kurulum

Torrenti kullanabilmeniz için torrent programını bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. µ torrent’ programını bilgisayarınıza kurmayı tavsiye olarak sunabilirim İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ. Torrent’in setup dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulum yamanız gerekmektedir.  kurulum yaparken sorun yaşayanlar yorumdan yardım isteyebilirler.

Torrent Nasıl Kullanılır?

Kurulum işlemi bittikten torrent nasıl kullanılır diyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Torrent uygulamasını açıyoruz. Uygulama aşağıdaki görseldeki gibi açılacaktır.

Her dosyayı torrent kullanarak indiremezsiniz indireceğiniz verinin torrent dosyasını bulmanız gerekmektedir.  biraz araştırma yaptığınız taktirde nerdeyse tüm dosyaların torrent uyumu mevcuttur.  Torrent dosyası araması gerçekleştirirken karşınıza bir sürü dosya çıkabilmektedir. Dosya seçimi yaparken dikkat etmeni zgereken husus EŞ sayısı ve KAYNAK sayısıdır.   Bir dosyada EŞ sayısı ne kadar fazla ise o dosyayı dowland etme süreniz o kadar kısalır. İnternet hızınız biraz olsun iyi olmak zorundadır. İnternet hızınız çok yavaş ise dosyayı indirme süreniz o kadar hızlanacaktır. İNTERNETİ HIZLANDIRMANIN YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Torrente bir dosya indirirken kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır bazı büyük dosyalar indikten sonra çalışmamaktadır. Bu size dez avantaj olarak dönecektir. İndirmek istediğiniz torrent dosyasını bulduğunuzda “get torrent file” butonuna tıklayıp ilerlemelisiniz. Karşınıza çıkan pencerede Çalıştır/run butonuna bastığınız taktirde bilgisayardaki kurulu lan torrent uygulaması devreye girmektedir.  Orada indirmek istediğiniz dosyaları sizden seçmenizi istemektedir.

Seçimleri seçtiğiniz taktirde “tamam” butonuna tıkladığınızda torrent uygulaması dosyayı indirmeye başlamış olacaktır.

Torrent Band Genişliği Belirleme

Torrent kullanan kişiler dosya indirirken internete gezinme hızlarının çok düştüklerini dile getirmektedirler. Torrent geliştiricileri band genişliğini ayarlamanızı sunacak bir tercih geliştirdiler. Peki torrent hız artırma nasıl olur. ?

Torrent uygulamasındaki  üst menüden seçenekler-tercih sekmesine tıklıyoruz karşımıza çıkan sayfada sol kısımdaki menüden band genişliği sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelmektedir. Buradan band hızlarını ayarlayabilirsiniz. Torrent indirme dosyası çok fazla veri alıyorsa “maximum dowland hızı” bölümünden sınır koyabilirsiniz

Torrent nedir? nasıl kullanılır? yazımızın sonuna geldik.

Bir cevap yazın