Trafik kazası Tazminat Davaları

Trafik kazası Tazminat Davaları

Teknoloji dünyasında her yıl ortalama 5 bin kişinin yaşamını trafik kazası dolayısı yitirdiği ve 100 binden         fazla kişinin de yaralanmış olduğu resmi açıklamalar ile görülüyor. Fakat istatistiklere alınmayan trafik kazası ardından yaralı olarak kayıtlara geçerken, trafik kazası yaralanmalarından daha sonra yaşamını yitiren kişilerinde bu değerlere ilave edilmesi ile ortalama her yıl 10 bin kişinin hayatını kaybettiği görülüyor. Türkiye’de yaşanan trafik kazalarına ilişkin oranlarda yüzde 94 ile insan kaynaklı olduğu belirtiliyor. İnsan kaynaklı kazalar sonucunda %27 sürücünün, % 1 ise yolcu hatası bulunduğu görülüyor. Geriye kalan yüzde 6’lık dilim insan kaynaklı olmayan kazalar ise yüzde 5 araç, yüzde 1 yol nedenli olarak görülüyor. Bu kazaların neden olduğu maddi ve manevi yaralarda da sürekli olarak artış yaşanıyor. Bu kapsamda da günümüzde trafik kazası tazminat hakkı, trafik kazalarında yaşanan zararlar ve sonrasındaki kayıplara yönelik olarak mağdur tarafa verilmektedir.

Trafik kazaları dolayısı ile sık şekilde yaralanmalarda organ ve uzuv kaybı gibi neticeler ile karşı karşıya kalınabildiği gibi bunun yanı sıra kişi vefatı ile de sonuçlanabiliyor. Bu hallerde kayıp yaşayan kişinin kendisi ya da ölüm ardından yasal hak sahipleri olan mirasçıları yaşamış oldukları maddi ve manevi zararların telafi edilebilmesi amacı ile trafik kazası tazminatı davaları açabilme hakkına sahip olabiliyor. Bu noktada da günümüzde maddi ve manevi trafik kazası tazminatlarına ilişkin olarak pek çok soru gündeme gelirken bunlar arasında özellikle bu tazminat davası hakkından kimlerin faydalanabilme hakkının bulunduğu yönünde oluyor. Günümüz Türkiye’sinde maddi ve manevi tazminat hakkından yararlanma konusunda 2 ayrı sınıf bulunur. Bu sınıflardan ilki trafik kazasının mağduriyet yaşayan cephesi Borçlar Kanunu’nun 41.-45. Ve 47. Maddeleri kapsamında doğrudan kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilmesi şeklindedir. İkinci sınıfı ise trafik kazasında kişinin kendisinin hayatını kaybetmiş olması durumunda yasal hak sahipleri olan mirasçıları tarafından yaşanan maddi ve manevi zararların karşılanabilmesi hedefi ile maddi ve manevi tazminat davası açılabiliyor.

Trafik kazalarındaki söz konusu maddi ve manevi tazminat davaları, trafik kazasında meydana gelen kazada kusuru bulunan karşı taraftan talebi gerçekleştirilebilen hak olduğu gibi karşı tarafın zararı karşılayacak ekonomik vaziyeti söz konusu olmaması veya hayatını kaybetmesi halinde mirasçılarının da olmaması gibi pek çok trafik kazasında karşılaşıldığı gibi maddi ve manevi tazminat davası için başvuru sigorta şirketine karşı gerçekleştirilmektedir.Maddi ve manevi tazminat davalarında kanunda belirtilmiş olan süre mağduriyet yaşayan tarafın mağduriyetinin öğrenildiği andan itibaren 1 yıllık süreden oluşmaktadır. Bu tip önemli detayların bulunması dolayısı ile de günümüzde trafik kazalarından sonra açılacak maddi ve manevi tazminat davalarının mutlak suret ile profesyonel hukuk desteği sunan trafik kazası avukatları tarafından verilen destek hizmetlerinden yararlanılması, davada elde edilecek sonuç açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bir cevap yazın