Türkiye’deki Tarihi Camiler

Türkiye’deki Tarihi Camiler

Yaşadığımız ülkede hala çok eskiden beri hizmet veren tarihi camiler bulunmaktadır. Bazı eski camiler şuanki teknoloji ile bile yapılamamakta. Aşağıda sizlere türkiyedeki tarihi camileri inceledim.

Divriği Ulu Cami – Sivas
Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından inşa ettirilen ve dünyaca bilinen koruma altına alınan bu cami 1228 yılında yapılmıştır.

Nuruosmaniye Cami – İstanbul
Bu cami istanbulda kapalı çarşıda bulunan camidir. 1755 yılında 1. Mahmutun ölümünden sonra tamamlanmıştır. Camiye girdiğinizde en fazla dikkatinizi çeken bölümlerden bazısı tarihi olması bazısıda girer girmez cami avizesinin güzelliğidir.


Ortaköy Cami – İstanbul
Ortaköy istanbulun en ünlü mekanlarından bir tanesidir. bu nedenbu Ortaköy camide oldukça ünlü bir camidir. Bu cami 1853 yılında yapılmıştır.

Rüstempaşa Cami – İstanbul
Bu cami Mimar Sinan için yaptırılmış olan bir camidir. Rüstem paşa cami 1561 yılında inşa edilmiştir.

Selçuk İsa Bey Cami – İzmir
Bu cami 1375 yılında ibadete açılan Aydınoğlu beyliğinin merkezini anlatan bir tarihi camidir.

Selimiye Cami – Edirne
Türkiyedeki en çok bilinen camilerden bir tanesi olan selimiye cami mimar sinan tarafından yapılmıştır. Bu camide Mimar Sinan tüm ustalığını kullanarak şaheser ortaya çıkarmıştır. Bu cami taşından tutan cami avizesine kadar her şeyi ile mükemmeldir. Selimiye cami 1575 yılında halka açılmıştır.

Süleymaniye Cami – İstanbul
Bu camide selimiye camiyi inşa eden Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. İstanbulu tamamen görebilen istanbulun yedi tepesinden şehre en hakim noktasından bir tanesidir. Yukarıda da dediğimiz gibi Kanuni Sultan Süleyman isteği ile Mimar Sinan a yaptırılmıştır.

Yeni cami inşalarında cami içerisindeki avize için http://safiravize.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın