Ubuntu Nedir Ubuntu Kullanımı

Bu konumuzda ubuntu nedir ubuntu kullanımı, ubuntu nasıl kullanılır ve ubuntu tarihçesi hakkında bilgileri inceledik.

Bilgisayar denince akla aslında ilk gelen şey Windows olarak biliniyor. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi konsol ara yüzü olmadan istediğiniz her şeyi yapabiliyor olmanız diyebilirim. Lakin Windows’a o kadar para ödemek gerçekten hiç mantıklı bir şey değil. Windows’da yapabildiğiniz her şeyi ve daha fazlasını Linux işletim sistemlerinde de çok rahat ve kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bugün sizlere Windows işletim sistemine alternatif olarak kullanabileceğiniz Linux Ubuntu işletim sistemi hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

Ubuntu Nedir Ubuntu Kullanımı

Ubuntu Nedir ?

Ubuntu işletim sistemi %100 ücretsiz olarak yayımlanan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak bilinmektedir. Ubuntu projesinin temel amacı özgür bir işletim sistemi olmasıdır. Ubuntu işletim sisteminin ilk olarak kararlı sürümü ekim 2004 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Cloud başta olmak üzere bir çok Ubuntu sürümü mevcuttur. 2015 Yılından bu yana Ubuntu Touch olarak ta mobil telefonlara Ubuntu İşletim sistemi kurulabilmektedir.

Ubuntu Kullanımı

Aslında temeli Linux / Unix dayalı bir işletim sistemi olmasından dolayı bazı işlerimlerin halen konsol’dan yapılması gerekmektedir. Lakin Centos gibi başka Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemlerini ele alacak olursan ubuntu kullanımı gayet kolay kalıyor diyebiliriz. Ubuntu ile Windows’u kıyaslıcak olursak Ubuntu daha sağlam ve stabil bir işletim sistemi lakin Windows kullanan kullanıcı sayısı çok daha fazla olduğundan dolayı bir çok uygulama halen sadece Windows’da çalışabiliyor. Ubuntu işletim sisteminde çalışabilmesi için bir kaç program kurmanız gerekmekte.

Ubuntu İndir

Ubuntu işletim sistemi kurulumu tıpkı Windows işletim sisteminde olduğu gibidir. İndireceğiniz ISO dosyasını USB veyahutta CD’ye çekerek bios ekranından gerekli ayarları yapıp kuruluma başlayabilirsiniz.

ISO dosyalarına aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

Resmi Site: https://www.ubuntu.com/

Resmi İndirme Adresi: https://www.ubuntu.com/download

Ubuntu Tarihçesi

Ubuntu aslında daha önceden beri düşünülen bir projeydi. Debian işletim sisteminde çalışan bir grup yazılımcı mühendis 2004 yılında hazırladığı proje olan Ubuntu’yu aktif olarak kullanıma açtı. Ubuntu’nun asıl hedefi  kolay kullanım ara yüzü olan bir Linux işletim sistemi tasarlamaktı. Şuan günümüzde bunu çok rahat  bir şekilde başardığını görebiliyoruz.

Bir cevap yazın