Uçak Nasıl Uçar?

Uçak nasıl uçar yazımızda çoğu insanın korktuğu fakat en güvenli ulaşım aracı olan uçak yolcuğunda kullanılan aracın nasıl uçtuğunu inceledim. Hayatımda tanıdığım bir çok insan binlerce KM yolu uçaktan korktukları için araba ile gidiyorlar ama bilmedikleri bir şey var ki oda araba ile seyahat uçak seyehatından daha riski konuyu daha fazla uzatmadan sizlere uçak nasıl uçar konumuza gelelim.

Uçak Nasıl Uçar?

Bir uçağı etkileyen 4 adet kuvvet bulunmaktadır. Bu kuvvetlerden 1 tanesi uçağı ağırlık merkezinden aşağıya doğru çeken ağırlık kuvveti (weight) denir. Bu ağırlığı karşılamak için  ve yukarıya doğru çekmek için yapılan Taşıma kuvvetinede lift adı verilmektedir. Taşıma kuvvetini uçağın kanatları üretmektedir. Eğer ağırlık liftten büyük olursa uçak irtifa kaybeder.  Eğer lift ağırlıktan büyük olur ise uçak tırmanmaya başlar. Her ikiside eşit olursa uçak normal irtifada devam eder.

Bir başka kuvvet ise uçağı öne doğru çekmeye yarayan ve motorlar tarafından üretilen thrust kuvvetidir. Thrust Türkçede itki olarak ifade edilir. Jet motorlarında yakılan yakıt ve gazın hızlı bir şekilde motorun egzoz kısmından  atılması ile üretilmektedir. İtki kuvvetine karşı koyan ve uçağı yavaşlatmaya çalışan kuvvet ede sürtünme kuvveti (drag) denir. Havanın gövde üzerine sürtünmesi ve karşıdan çarpan havanın yavaşlatıcı etkisi bileşenlerinden oluşmaktadır. İtki  sürtünme kuvvetinden büyük olursa uçak hızlanır. Sürtünme kuvveti itkiden büyük olur ise uçak yavaşlar.

Kanatlar Taşıma Kuvvetini Nasıl Üretmektedir ?

Uçağın yan tarafından kanata bakarsanız gördüğünüz geometrik şekle Airfoil  adı verilir. Dikat edilir ise su daması şekline benzemektedir.  Buraya çarpan hava molekülleri 2 ye ayrılır ve bir kısmı airfoilin üst kısmını takip ederken bir kısmıda alt taraftan yoluna devam etmektedir.  Üst taraftan geçen moleküllerin daha  uzun bir yol katetikleri gözlenmektedir. Böylece kanatın üstünden akan havanın hızı arttığından ve basıncı düştüğünden dolayı  kanat üzerinde bir vakum oluşur.

Bu vakum kanadı yukarıya doğru çeker  ve uçağı yukarıya doğru çekmiş olur. Yerdeki bir uçakta kanat ucunun konumu düz konumdadır. Uçak havada iken kanatların yukarıya doğru esnediği rahatlıkla fark edilebilir. Kanat ucu yaklaşık olarak uçağın tepe kısmı ile aynı hizaya gelmektedir. Bunun aynısı helikopterlerde de geçerlidir. Helikopter yerde iken pervaneleri aşağıya doğru sarkmaktadır. Helikopter  havalandığında pervaneleri  bir V şekli yapmaktadır.

Bu hava vakumundan dolayı uçaklara sabit kanatlı hava aracı (Fixed wing Aircraft )  helikopterlere de  döner kanatlı hava aracı (Rotary Wing Aircraft ) adı verilmektedir.

Uçak nasıl uçar yazımın sonuna geldim. Size önerim olarak uçaktan korkmayın uçak ile yolculuk hem çok zevki hemde çok hızlı.

Bir cevap yazın