Uyku düzeni nasıl olmalıdır ?

Bu yazımızda insanların uyku düzenini, ideal uyku süresini, düzenli uyku saatini ve verimli uyku zaman dilimlerini inceledik.

Uyku düzeni nasıl olmalıdır ?

Uyku düzeni kişiden kişiye değişmektedir. Yaş faktörü, yaşam kalitesi ve iş durumuna göre her birimizin uyku saati değişkenlik göstermektedir. Normal şartlarda erişkin birinin günde 8 saat uyuması gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda genelde uyku saati 10 ile 14 saat arası değişmektedir. Yaşlılarda ise durum yer değiştirmekte 6 saat uyku yeterli gelmektedir. Uyku zamanı genellikle günün bitimi akşam saatleridir. İdeal uyku saati akşam 22:00’den sonra olandır. Sabah ise 06:00 uyunmak ve güne başlamak için en uygun saattir. Fakat yaşam şartları gereği uyku saatleri değişkenlik göstermektedir. Gelişmekte olan çocuklarımızın en geç saat 21:30’da uyumaları gerekmektedir. Bu onların sağlıklı gelişmeleri için çok önemlidir.

Yetersiz uyku, kişide depresyona, iş verimliliğinin düşmesine hatta trafikte doğa bilecek dikkat dağınıklığı yüzünden kazalara bile neden olabilmektedir. Gelişmekte olan çocukların yetersiz uyku nedeni ile zihinsel gelişmeleri de bozukluklara da neden olmaktadır. Ayrıca en yaygın yetersiz uyku kalp hastalıklarına yakalanma ve ölüm riskini artırmaktadır.  Uykusuz kalmak kişide günlük yaşantısını olumsuz etkiler. Gün içinde daha çok stresli olur, kendini yorgun ve gergin hisseder, daha çabuk sinirlenir, huzursuz, sıkıntılı ve tabi ki en büyük etkide mutsuz hisseder. Kısaca yaşam kalitesi ve verimliliği düşer.

Düzenli uyku saati için dikkat edilmesi gerekenler

Düzenli uyku saati için dikkat edilmesi gerekenler:

  •  Yatağa sadece uyumak için yatmalıyız. Yatakta televizyon izlemek, bilgisayar oynamak, telefonla oynamak uyku düzenimizi bozar. Öncelikle yatağa uyumak için gitmemiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.
  •  Uyku düzeni sağlamak için akşam aynı saate yatmak zor olabilir bu yüzden öncelikle biyolojik saatimizi ayarlamak için sabah kalkacağımız saati belirlemekle işe başlamalıyız.
  •  Uyku için kendimizi hazırlayabiliriz. Örneğin yatırmadan önce ılık bir duş alabilir, ılık süt içebilir, sakin ve hafif müzik dinleyebiliriz.
  •  Uykumuz gelmeden yatağa geçmemeliyiz.
  •  Gün içerisinde ve Yatmadan özellikle 2 saat öncesinde kafeinli içecekler tüketmemeliyiz.
  •  Düzenli ve sağlıklı beslenmekte uyku düzeni için çok önemlidir. Özellikle gece geç saatlerde ağır yemek yemekte uykumuzu bozabilir.

Bu yazımda da sizlere ideal uyku düzenini ve ideal uyku süresi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Düzenli uyku saati hayatınız boyunca sizlerin daha mutlu ve huzurlu olmasına yardımcı olacaktır. Bazı insanlar uykusuz kaldığı zaman bilinç bulanıklığı da yaşadıkları görülmüştür.

Bir cevap yazın