Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam Nedir?

Viral enfeksiyon terimini herkes mutlaka bir yerlerden duymuştur. Bu tür enfeksiyonların topluluk içinde bulaşma ve yayılma süreleri oldukça hızlıdır. Birdenbire salgın haline gelebilir. Peki, viral reklam nedir? Ne anlama geliyor? Bu sorunun cevabı oldukça nettir. Viral kelime anlamı olarak virüs demektir. İnternet ortamında karşılaştığımız viral reklamların mantığı bu yöndedir. Adeta bir virüs gibi yayılıp çok kısa süre içinde milyonlara ulaşabilirler.

Viral Reklam Ne İşe Yarar?

Viral reklamları öncelikle bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirmek gerekecektir. Dijital pazarlamanın içine algı yönetimi ve biraz da zeka eklendiğinde bu tür reklamlar ortaya çıkar. Bir video ya da bir görselle viral olunabilir. İnternet kullanıcılarının bu viral içerikleri sosyal medyada paylaşması ve arkadaşlarına önermesiyle birlikte zincirleme bir reaksiyon oluşur. Artık söz konusu viral gündemin kendisi haline gelmiştir. Organik bir şekilde büyümüştür ve her internet kullanıcısı tarafından görüntülenmeye başlamıştır. Kelebek etkisi veya domino etkisi denilebilecek yöntemler eşliğinde dijital pazarlama başarıyla gerçekleşmiştir. Maliyetinin oldukça az olması sayesinde, standart bir reklamdan daha az gider bırakmıştır. Bu yüzden viral reklamları, firmanın dijital pazarlama stratejisindeki ucuz maliyetli bir işlem olarak görmek mümkündür.

Viral reklam örnekleri arasında birçok video çalışması bulunmaktadır. Yakın dönemde Youtube üzerinden yayınlanan virallerden birinin etkisi Avrupa’ya kadar uzanmıştı. Viral nedir sorusuna yanıt olarak bu örneği verebiliriz. Milli takım maçını izleyen heyecanlı bir adam ve ondan intikam alabilmek için televizyonu eşine fark ettirmeden kapatıp açan eşi. Kadın televizyonu her açıp kapadığında maçı izleyen eşi çılgına dönüyor. Özellikle maçın önemli anlarında bu işlemi tekrarlaması adamın kızgınlığını arttırıyor. Sonunda adam sinirini laptop ve televizyondan çıkarıyor. Kısa sürede milyonların izlediği bu video aslında kurguydu. Bir bahis şirketinin virali olarak hedefine ulaştı ve başarılı bir dijital pazarlama örneği sunmuş oldu.

Viral reklam nedir yazımın sonuna geldim.

Bir cevap yazın