Vücut Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Yaşınız kaç? Yani, gerçek yaşınız? Etrafınızdaki hemen herkes doğum tarihinizi biliyor olsa da; vücudunuzun fiziksel durumu ve yaşam tarzınıza bağlı olarak bir de vücut yaşınız vardır. Vücudunuz, doğum tarihinizden daha genç ya da daha yaşlı olabilir; dolayısıyla kronolojik yaşınız, biyolojik yaşınızdan daha farklı olabilir. Vücut yaşı, biyolojik olarak sağlık ve zindelik düzeyinize göre, kaç yaşında olduğunuzun bir ölçüsüdür. Örneğin, 35 yaşında birinin vücut yaşı, 10 yaş daha büyük olabilir. Bu gerçeği bilmek, genel kondisyon seviyenizi arttırmak için güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir.

Vücut Yaşı Hesaplama

Kendi vücut yaşınızı nasıl hesaplayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Vücut yaşı, size ne durumda olduğunuzu söyleyecektir ve atmanız gereken adımlarla ilgili size bir ölçüt verecektir; ancak bu yalnızca başlangıç. Vücut yaşının hesaplanması sırasında; cinsiyet, yaş, boy, kilo ve isteğe bağlı olarak da vücudunuzun yağ oranı gibi bilgileri vermeniz gerekir. Basit bir vücut yaşı hesaplama işlemini, internetten kolayca, ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

ücut yaşı hesaplamasında yer alan bileşenler; sağlık açısından risk faktörleri, beslenme, esneklik, kardiyo sırasında solunum zindeliği gibi değerlendirmelerin yapılması da önemlidir. Kardiyo sırasında solunum zindeliği, vücut tarafından dakikada kullanılabilen maksimum oksijen miktarını ölçer ve bu yeteneğinize göre vücut yaşınız hesaplanır.

Bu bilgiler eşliğinde vücut yaşınızı öğrendikten sonra; hedefinize göre günlük olarak almanız gereken kalori miktarını belirleyebilirsiniz. Bu konuda, öğün planlama uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Vücut yaşı hesaplaması yaptıktan sonra, aldığınız değer, en azından kronolojik yaşınızla aynı olmalıdır. Hedeflediğiniz vücut yaşı, doğru bir sağlıklı yaşam programı ile gerçekçi bir şekilde ulaşabileceğiniz bir şeydir.

Vücut Yaşınızı Hesaplarken Dikkat Edebileceğiniz Noktalar

1. Esneklik

Esneklik yaşlandıkça azalır, bu nedenle ne kadar esnek olursanız, vücut yaşınız da o kadar küçük olur. Bunu anlamanın iyi bir yolu, otururken ayak parmaklarınıza değebiliyor olmanızdır. Yere oturun, bacaklarınızı öne uzatın ve yavaşça öne eğilin. Ayak parmaklarınıza dokunabiliyorsanız, bu harikadır!

2. Bel Kalça Oranı

Yaş aldıkça, kilo alma eğiliminde oluruz. Özellikle bel kalça oranınız, vücudunuzun yağ dağılımını değerlendirmeniz için etkili bir yoldur. Ayrıca; yüksek tansiyon, diyabet gibi olası sağlık risklerini de gösterir.

3. Beden Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi, vücudunuzun yağ oranını ölçer. Yüksek bir BMI, yüksek miktarda yağ olduğunu gösterir. Beden kitle indeksi hesaplamalarınızı, internetten kolayca yapabilirsiniz. 25 ya da üzeri bir sonuç, aşırı kilolu olarak kabul edilir. Fazladan her kilo, vücut yaşınızın artması anlamına gelmektedir.

 

Bir cevap yazın