W3 Total Cache Nedir W3 Total Cache Ayarları

WordPress alt yapısı üzerine kurulan siteleri daha hızlı bir şekilde açılması ve performans optimizasyonu yapılması adına bazı eklentiler gereklidir. Özellikle çok fazla teknik detay gereken işlemlerin kodlar üzerinden yapılması zorlu olduğundan dolayı bu konularda eklentilerin kurulması önerilmektedir. W3 Total Cache adı verilen eklenti bu konuda en çok tercih edilen popüler uygulamalar arasında yer alır.

W3 Total Cache Nedir?

1 milyon indirme barajını geçmeyi başaran ve kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren farklı güncellemeler ile birlikte güncel SEO kriterlere uygun bir şekilde hizmet sunan W3 Total Cache şu anda tercih edilebilecek en iyi eklentiler arasında yer almaktadır. Sitelerin yükleme sürelerini düşüren ve performansını arttıran W3 Total Cache bu bakımdan sitelerin daha iyi bir hale gelmesini sağlar.

W3 Total Cache Nasıl Kullanılır?

Eklentinin kullanılması için kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. WordPress admin paneli üzerinden yeni eklenti ekleme seçenekleriyle W3 Total Cache WordPress sunucuları üzerinden kolay bir şekilde siteye eklenebilir. Eklenti yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra ise uygulama için ayarların yapılması yeterli olacaktır.

W3 Total Cache Ayarları

Pek çok farklı özelliğin sunulması kişilere detaylı bir şekilde ayar yapmasını sağlamaktadır. Üstelik CDN gibi özel sistemlerinin desteklenmesi de üçüncü taraf uygulamalarının kullanılmasına kolaylaştırmaktadır.

page-cache-setting

Kurulum işlemlerinde eklentinin yüklendikten sonra aktif hale getirilmesi yeterli olacaktır. Böylece kişiler herhangi bir sorun yaşamadan eklentiyi kullanmaya başlayabilir. Ayarlar bölümü üzerinden yapılacak küçük değişiklikler kolay bir şekilde aktif hale geleceğinden dolayı siteniz çok daha hızlı bir hale gelecektir.

Eklenti kurulduktan sonra ayarlar bölümüne girildiğinde oldukça kapsamlı ve farklı seçeneklerin sunulduğu görülür. Bu konuda ilk olarak kayıtlı kullanıcıların eklentinin özelliklerinden yararlanıp yararlanmayacağı belirtilmelidir. Özellikle site yöneticileri yapacakları değişiklikleri hemen görebilmek adına bu özelliği pasif duruma getirmelidir. Bu seçimin ardından ise sayfa cache ve minify farklı ayarlar kontrol edilerek verilecek hizmete bağlı olarak seçimlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer bu konuda çok fazla bir bilginiz yoksa uygulamanın detaylı anlatımına göz atmanız gerekecektir.

page-cache-settin

Yapacağınız işlemlerin öncesinde ve sonrasında Google tarafından kullanıma sunulan sayfa hızı testini kullanmanızı öneririz. Böylece sitenizin eklenti kullanılmadan önceki durumunu ve eklenti kullanımından sonraki durumunu görerek kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Özellikle 100 üzerinden verilen puanlarda 80 ve 85’in üzerinde bir puanın alınması gerekecektir. Böylece siteniz için yapacağınız testler sonucuna göre eklenti üzerinden farklı ayarlamalar yapabilir ve böylece sitenizi daha iyi bir duruma getirebilirsiniz.

page-cache-sett

Bir cevap yazın