WBC Nedir?

WBC nedir yazımda sizlere kan değerleri arasında en değerli olan kan hücresini incelemeye çalıştım. Yazımın devamında wbc yüksekliği, düşüklüğü kan değerinin yükselmesinin nedenlerini ve düşük olmasında oluşan rahatsızlıkları bulabilirsiniz.

WBC Nedir?

Bu konumuzda wbc nedir‘i inceledik. Kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısını öğrenmek amacıyla yapılan kan testidir. Kanda bulunan beyaz kan hücreleri kanda enfeksiyon oluşumunu engeller ve kanda bulunan herhangi bir mikrop ile savaşma ve yok etme ile görevlidir. Sağlıklı bir vücutta bulunan WBC miktarı vücudunuzdaki toplam kanın %1’i kadardır.

WBC Yüksekliği Nedir?

Bu hücrenin vücuttaki oranının yüksek olması çeşitli hastalıkların belirtisidir. Mesela kanda bulunan enfeksiyon,  kanser, yorgunluk, stres ve AIDS hastalığının da bir belirtisi olabilmektedir. Genelde kanınızda WBC yüksekliği kronik lösemi, doku zedelenmesi, travma, alerjik hastalıklar, kemik hastalıkları sonucunda da görülebilmektedir. Fakat WBC yüksekliğinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar ise;

  • Enfeksiyon
  • Sigara Kullanımı
  • Lösemi
  • Bağışıklık Sistemi Rahatsızlığı
  • Aşırı stres
  • Hamilelik

WBC Düşüklüğü Nedir?

Gibi çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Teşhis koyulduktan sonra asıl sebebe göre belirlenmektedir. Ama genel olarak kullanılan tedavi yöntemleri antibiyotik kullanımı, C vitamini desteği, Omega-3 ve Yağ asitleri tedavilerini kullanılmaktadır. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir belirtidir.

WBC Düşüklüğü Nedir?

Kanda WBC düşüklüğü çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu düşüklüğün nedeninin anlaşılması için uzun bir süre tıbbi araştırma yapılması gerekmektedir. Kanda WBC düşüklüğüne birçok hastalık ve farklı nedenler sebep olmaktadır. Fakat en sık WBC düşüklüğü nedenleri lösemi, AIDS, kemik iliği hastalığı, eklem iltihapları gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların yanı sıra antibiyotik kullanımı, radyasyon tedavisi gibi tedavi yöntemleri de bu belirtiye sebep olmaktadır.

Kanda WBC miktarının düşük olması tüm bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız olmanıza neden olmaktadır. Bu yüzden daha çok ciddi sonuçlara sebep olmadan en kısa sürede doktora çıkılması gerekmektedir. WBC düşüklüğü rahatsızlığında ilaç tedavileri, takviye besin almak, gerekli mineral alımı, yaşam tarzınıza dikkat edilmesi ve düzenli uyku gibi tedaviler uygulanmaktadır. Fakat tedavi yönteminin belirlenmesi için ilk önce asıl sebebin bulunması gerekmektedir. Sizde bazı belirtilerden şüpheleniyorsanız uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

WBC nedir yazımın diğer yanında ise değer düşüklüğünüzün plt yani trombosit düşüklüğü yada yüksekliği gibi bir hastalığınız bulunuyorsa plt nedir başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın