Web Site Analiz Araçları

Web site analiz araçları yazımda sizlere sitenizin veya başka bir kişinin sitesini analiz etmeniz için bir kaç tool önerdim. site analiz araçları ile rakip kişilerin sitelerini analiz edip ona göre çalışma yapabilirsiniz.

Web Site Analiz Araçları

Bir webmaster için yalnızca web sitesini kurmak ve siteye içerik girmek yeterli olmaz. Siteye ait detaylı analizlerin yapılması, rakiplerin tespit edilmesi, seo kriterlerin araştırılması, site hız testi gibi birçok yöntemin kullanılması gerekecektir. Piyasada bu hizmetleri ücretli ve ücretsiz olarak sunan birçok araç olduğu görülecektir. Peki, en iyi web site analiz araçları hangilerdir?

Google Webmaster Tools: Google’ın site sahiplerine sunduğu ücretsiz bir hizmet olan Webmaster Tools; dizine eklenen içeriklerin görülmesine, arama trafiğinin tespit edilmesine, tarama hatalarının ortaya çıkarılmasına, site hızının kontrol edilmesine ve daha birçok ek özelliğin kullanılabilmesine olanak sağlayan bir platformdur. Ayrıca Google Analytics sayesinde sitenizin aldığı trafiği grafiklerle inceleyebilirsiniz.

Moz: Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilen bir araçtır. Sitenin detaylı analizini yapmasının yanı sıra, Mozrank denilen bir değer atayarak bahsi geçen sitenin otoritesini belirler. Domain ve sayfa otoritesine atanan puanların yüksek olması, sitenin kaliteli bir platform olduğunu gösteriyor.

GTmetrix: Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilen bir diğer araçtır. Sitenin ayrıntılı bir şekilde analizini gerçekleştirir. Bu analiz gerçekleştirilirken farklı etkenler göz önüne alınır. Ortaya çıkarılan puan sonucunda sitenin hızı belirlenir. Hızı düşüren optimizasyon hatalarının listelenmesi büyük bir avantaj. Çünkü GTmetrix, ortaya çıkarılan optimizasyon hatalarının nasıl çözülebileceğine dair yönlendirmeler yapabiliyor.

Small Seo Tools: Web site analiz araçları arasında kullanılması gereken bir platformdur. Girilecek makalelerde ne kadar oranda kopya içerik bulunduğuna dair bir test yapılabiliyor. Ayrıca rewrite ve spinner checker, grammar checker gibi özellikler sunuyor. Sonradan geliştirilen araçlar sayesinde, webmaster’lar 20 adet farklı analiz aracını Small Seo Tools üzerinde kullanabiliyor.

R10 ve Wmaracı: Türkiye’nin önde gelen webmaster forumları olan R10 ve Wmaracı, bünyesinde seo araçlarını barındırıyor. Ücretsiz ve ücretli olarak kullanılabiliyor. Özellikle sıra bulucu özelliği sayesinde, anahtar kelimenizin arama motorlarındaki sırasını öğrenebiliyorsunuz. Site, seo, backlink gibi birçok web site analiz araçları mevcuttur.

Bir cevap yazın