Web Site Analizi

Bu yazımızda bir webmaster sitesi için.İhtiyacı olan site analizi, seo analizi ve site araçlarını inceledik.

Web Site Analizi

 Webmaster kendi sitesini seoda üst sıralara çıkmak için belirli aralıklarla site analizi yapması gerekmekte.  Peki sitenizi sürekli neden test etmeniz gerektiğini ilk önce açıklayalım.

Bildiğiniz üzere arama motorları karmaşık bir algoritmaya sahip sizde bu algoritmalara uymaya çalışmaktasınız. Bu algoritmalara uydukça sitenizin üst sıralara çıkması oldukça kolay olacaktır.

Google Algoritması Nedir

Google sizin için aradığınız konuyu en kısa sürede size göstermek için en sağlam ve verimli bilgiyi milyonlarca siteden tarayan ve o siteyi karşınıza çıkaran bir bilgisayar programıdır.

Google Algoritmaları

⇒Yanıtlar

⇒Otomatik tamamlama

⇒Kitaplar

⇒Güncellik

⇒Google anında arama

⇒Görseller

⇒Dizine ekleme

 

⇒Bilgi grafiği

⇒Mobil uyumluluk

⇒Sorguyu anlama

⇒Güvenli arama

⇒Arama yöntemleri

⇒Metin parçalar

 

 

 

Sitenize bu algoritmaları yapıp yapmadığınızı test etmeniz için sizlere en iyi site analiz sitelerini inceledik.

 

1- https://wmaraci.com

Wmaraci sitesi siteniz için analiz googledaki linkinizin sırasını bulmaya, seo analizi ve site araçları konusunda webmasterlara yardımcı olmaktadır. Wmaraci sitesinin ayrıca kendi forumu vardır. Bu foruma sitesi olmayan üyelik oluşturamamaktadır.

wmaraci-site-analizi

2- https://www.similarweb.com

Similarweb sitesi diğer sitelerin ortalama trafik sayısını sizlere sunmaktadır. Başka sitelerin trafiklerini merak ediyorsanız. Similarweb üzerinden kontrol edebilirsiniz. Biz test ettiğimizde rakamları biraz yüksek vermektedir.

Ayrıca bu sitede site trafiğinin direct mi, organik yada reklam mı olduğunuz size göstermektedir. Sitenize gelen linklerin nerden geldiğini ve çıkan linklerin yüzdesini de sizlere göstermektedir. Kendi sitenizin veya başka bir sitenin organik keywords oranını da sizlere göstermektedir.

Google’dan en fazla hit gelen kelimeleride sizlere similarweb göstermektedir. Similerweb ile kelimelerinizi yazacağınız makaleleri araştırıp analiz yapıp kendi sitenize ekleyebilirsiniz.

Çok fazla site analizi yapma siteye zarar vermez. Bu bilgiyide buradan sizlere duyuralım. Bazı forumlarda böyle konulara rastladığım oldu.

similerweb-site-analizi

 

3- https://moz.com/

Moz sitesi ile sitenizin Domaın authorıty, page authorıty, Just-dıscovered ve establıshed lınks sayılarınıda kontrol edebilmektesiniz. Moz sayesinde sitenizin ne kadar kopya içeriğe sahip olup olmadığını görebilmektesiniz. Sitenizin site spam kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu site sayesinde backlink aldığınız sitelerin ne kadar kopya veya ne kadar özgün yazı içerip içermediğinide öğrenebilirsiniz.

moz-site-analizi

 

4- https://www.alexa.com/

Alexa en bilindik site analiz sitelerinden bir tanesidir. Alexa ile sitenizin dünya sıralamasını veya Türkiye sıralamasını görebilmektesiniz.  Bu site sayesinde sitenizde kullanıcıların ne kadar zaman geçirip geçirmediğini de görebilmektesiniz.

Alexada similarweb gibi en fazla hit alınan kelimeleri sizlere göstermektedir. Eğer rakip bir siteniz var ise o sitenin en fazla trafik aldığı kelimeleri görebilmektesiniz.  Tabi bu sizin içinde zararlı olabilir. Başkalarıda sizlerin yüksek trafik aldığınız keywords bulabilir.

Sitenin uygulamasını Google chrome mağazasından da edine bilirsiniz. Bu sizin için faydalı olabilir. Girdiğiniz her siteye otomatik olarak ölçer ve sizlere o site hakkında küçük bilgi sunar. Dünya sıralaması, Türkiye sıralaması ve kaç tane backling olup olmadığı gibi bilgiler sunmaktadır.

alexa-site-analizi

Google chrome alexa uygulamasını nasıl eklenir diyorsanız.

Arama çubuğuna chrome mağaza yazarak girebilirsiniz. Veya https://chrome.google.com/webstore/ linkinden ulaşabilirsiniz.  Daha sonra yapmanız gereken mağazada arama yap bölümüne alexa yazın. Karşınıza sitenin uygulaması gelecektir. Chrome ekle dediğiniz anda uygulama eklenecektir.

alexa-chrome-ekleme

Bir cevap yazın