Wifi Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

Wifi çekim gücü nasıl arttırılır yazımda wifi çekim gücü arttırma ve bilgisayarın wifi çekim gücünü arttırma konusunu inceledim. Ayrıca wifi şifre değiştirme yazımı inceleyerek internet şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Wifi sinyal gücünü arttırma makalemiz ile de modeminizin sinyallerini arttırabilirsiniz.

Wifi Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

Wireless (kablosuz ağ) bağlantısını yaymaya yardımcı olan araçlara modem denilmektedir. Modemler belirli frekanslar üzerinden çalışır. Wifi sinyalini yaymaya başlar ve bilgisayarlar üzerinden bu sinyaller yakalanır. Yakalanan sinyal sayesinde internete girebilir. Sinyal ne kadar yüksek güçte yakalanıyorsa, internetin bağlantısının kullanım hızı da o kadar yüksek olacaktır.

Eğer sinyal gücü düşük kalıyorsa, internet bağlantısında kopukluklar yaşanabilir ve bağlantı hızının düşmesi gibi can sıkıcı problemler meydana gelebilir. Bilgisayar üzerinden online oyun oynayan kullanıcılar için bağlantı hızının üst düzey olması çok önemlidir. Özellikle League of Legends, Counter Strike gibi online oyunlar güçlü bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

Bağlantı hızı düştükçe, oyun içindeki ping sayısı yükselir. Ping sayısının yükselmesi oyunda lag yaşanmasına sebep olur. Online oyunlar eşzamanlı oynandığından, bilgisayarın wifi çekim gücünü arttırma işlemleri mutlaka yapılmalıdır. Bu işlemleri yapabilmek için bazı yöntemler denenebilmektedir.

  • Modemin durduğu yer çok önemlidir. Bilgisayarınıza yakın sayılabilecek bir alanda bulundurulması, wifi çekim hızına etki etmektedir. Modemler kapalı yerlerde değil açık alanlarda tutulmalıdır. Yüksek yerlerde durması bağlantı hızı için önemlidir. Modem antenleri dik bir şekilde durmalıdır. Eğer yatay olarak duruyorsa muhtemelen wifi çekim gücünü düşüren en büyük etken bu olacaktır.
  • Modeminiz eski bir sürüme ait ise, wifi sinyalleri bilgisayarınıza yeterli seviyede ulaşmayabilir. Son sürüm kaliteli bir modem alarak bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Modemin antenine alüminyum folyolardan veya kola tenekelerinden bir kalkan yapabilirsiniz. Kesin bir sonuç olmasa da, bazı kullanıcılar bu yöntemin işe yaradığını söylemektedir. Test ederek sonucu görebilirsiniz.
  • Bazen problemin kaynağı modemler değildir. Bilgisayarınızın wifi sinyallerini alamıyor olması, bağlantı hızınızı gözle görülür derece düşürebilmektedir. Bu yüzden öncelikle bilgisayarınızdaki ağ bağlantısı ile ilgi sürücüleri ve Ethernet sürücülerini güncellemeniz gerekecektir. Güncellemeler otomatik olarak yapılmadıysa bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Sürücünün sürümünü yükselterek güncelleştirme yapıldığında sorun ortadan kalkabilmektedir.
  • Wifi çekim gücünü arttırabilmek için sinyal yükseltici ve menzil arttırıcı bazı araçlar bulunmaktadır. Genellikle usb belleğe benzerler. Bu cihazları kullanarak bağlantı hızınızı olması gereken seviyeye çıkarabilirsiniz.

Wifi Çekim Gücü Arttırma

Bilgisayarlar haricinde akıllı telefonlar üzerinden wifi bağlantıları kullanılmaktadır. Herkesin bir akıllı telefon sahibi olduğu düşünülürse, bilgisayar yerine bu cihazları kullanan insanların sayısı bir hayli fazladır. Mobil veriyi fazla kullanmamak için wifi üzerinden bağlanmak isteyen kullanıcılar, bazı durumlarda wifi çekim gücünün zayıf olduğuna şahit olmaktadır.

  • Telefonda bulunan kılıflardan kaynaklanan bir sorun olabilir. Kılıfı çıkararak bağlantınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.
  • Sorun devam ediyorsa, akıllı telefonunuzdaki güncelleştirmelerin yapılıp yapılmadığına bakın. Ayrıca android ve yazılım güncelleştirmeleri yapılmadıysa, wifi çekim gücünü cihazınız yeteri kadar alamıyor olabilir.
  • Piyasada fazla tercih edilmeyen akıllı telefonların bu sorunları sıkça yaşadığı görülmektedir. Bu yüzden daha bilindik markalara yönelmeniz gerekecektir.

Telefonun wifi çekim gücünü arttırma yöntemleri arasında gösterilen bazı android uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaların cihazınıza herhangi bir katkıda bulunduğu görülememektedir.

Bir cevap yazın