Wifi Şifre Değiştirme

Wifi şifre değiştirme yazımızda Airties, TP-LINK, Zyxel ve Asus gibi modemlerin wifi şifrelerinin nasıl değiştirileceğini inceledik. Wifi şifre değiştirme konumuzda şifrenizi modem markalarına göre nasıl değiştirebileceğinizi anlattık.
Wifi şifresi değiştirmek için modem markanızın üstüne tıklayın:
1- Airties wifi şifresi değiştirme
2- TP-LINK wifi şifre değiştirme
3- Zyxel nasıl değiştirilir
4- Asus şifre değiştirme

Wifi Şifre Değiştirme

Airties Wifi Şifre Değiştirme

Airties modem şifresini değiştirmek için;  İki adet bilgiye ihtiyaç vardır. Bilgilerden bir tanesi modeminizin IP adresini bilmeniz diğeri ise modem ara yüzüne ulaşabilmeniz için gerekli olan kullanıcı adı ve şifrenizdir. İki bilgiye de sahipseniz wifi şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Modeminizin IP adresini bilmiyorsanız. Bilgisayarınızda “Başlat” menüsüne tıklatıp. “Çalıştır” kısmına “CMD” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Açılan pencere komut istemi altında olan bir penceredir. Bu pencerenin içine “ipconfig” yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Komut isteminde gelen bilgilerde “Default Gateway” yazan kısmın karşısındaki IP adresi modeminizin IP adresidir. Airties modemlerin çoğu 192.168.2.1 IP adresini kullanmaktadır. Bu IP adresine ulaşmamızdaki amaç ise modemin ara yüzüne ulaşmamız için gereklidir.

Her hangi bir web tarayıcısını açıp satır kısmına komut isteminden aldığınız IP yi yazıp enter tuşuna basıyoruz. Gelen sayfada sizden “kullanıcı adı ve şifre” isteyecektir. TTNET anlaşmalı bir internet bağlantınız bulunuyor ise ve kullanıcı adı ve şifreyi daha önceden değişmediyseniz. Kullanıcı adınız: admin şifreniz ise: ttnet olacaktır. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra gelen sayfa modemi ara yüzü sayfasıdır.

Ara yüzün sol tarafında bir menü bulunmaktadır.  Menü üzerinde kablosuz sekmesi bulunmaktadır. Kablosuz sekmesine bir kere tıklıyoruz. Açılan pencerede sizden güvenlik tipini seçmenizi isteyecektir. WEP yada WPA seçmemiz gerekmektedir. Önerilen olarak WPA güvenlik tipini seçmenizi öneririz. WPA güvenlik sistemi WEP güvenlik sistemine göre daha fazla gelişmiş ve daha güvenli bir tiptir.

Güvenlik tipini seçtiğimizde karşımıza gelen sayfada WPA tipinin kişisel kullanım için mi yoksa kurumsal kullanım olduğunu seçmenizi sizden isteyecektir. Siz kişisel kullanım içinse kişisel kullanımı kurumsal ise kurumsal kullanımı seçmeniz gerekmektedir.

WPA kullanım tipini seçtikten sonra. Sizden şifreleme tipini girmenizi isteyecektir. Şifreleme tipinde istediğinizi seçebilirsiniz. Parola girilmesi istenilen kısmına girmek istediğiniz. Şifreyi girerek kaydet butonuna tıklıyoruz. Kaydet tuşuna bastıktan sonra 30 saniye internetiniz kesilecektir.  Yeni şifrenizi girip güvenli bir şekilde internette gezine bilirsiniz.

TP-LINK wifi şifre değiştirmek için modemin IP adresini bilmeniz gerekmektedir.  Modemin IP’sini bulabilmemiz için Başlat-Çalıştır kısmına CMD yazıp enter tuşuna basıyoruz. Gelen pencereye “ipconfig” yazıp enter tuşuna bastığımız taktirde gelen IP modellerinden “Default Gateway” yazan kısmın karşısındaki IP modeminizin IP’sidir. Modemin IP sini alıp herhangi bir tarayıcının satır kısmına yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Gelen sayfaya kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğiniz taktirde modeminizin ara yüzüne ulaşmış bulunuyorsunuz. Aldığınız internet sağlayıcısı ttnet ise kullanıcı adınız: admin şifreniz: ttnet olma olasılığı mevcuttur. Giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen sayfa modemin ara yüzü sayfasıdır. Modemin ara yüzünde “WLAN” yazan butona tıklıyoruz önümüze gelen sayfada SSD tipini asıl yapıyoruz.

Şifreleme tipinde ise istediğinizi seçebilirsiniz. Şifreleme tipinde WPA2 önerilir. Daha sonra girmek istediğiniz şifreyi girip “uygula” butonuna tıklıyoruz. Modeminiz 1 dakikaya yakın internetinizi kesecektir. Daha sonra şifrenizi girip internete gezinebilirsiniz.

Zyxel Wifi Şifre Değiştirme

Zyxel wireless şifre değiştirmek için web tarayıcısının satır kısmına 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza bir giriş paneli gelmekte bu giriş paneline kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. İnternet sağlayıcınız ttnet ise genelde kullanıcı adı :admin şifresi : ttnet olmaktadır.

Panele giriş yaptıktan sonra modeme bağlı olan cihazların ağ haritası karşımıza gelmektedir. Menüden ağ ayarlarına gelip kablosuz butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda kablosuz ağ ayarlarına gelip kablosuz ağ adı girilmektedir. Güvenlik modu WPA2-PSK olarak işaretlemeniz sizin yararınıza olacaktır. İstediğiniz şifreyi girip “uygula” butonuna basıyorsunuz.

Asus Wifi Şifre Değiştirme

Asus wireless şifre değiştirmek için internet tarayıcınızın satır kısmına 192.168.1.1 yazıp enter’a basıyoruz. Önümüze gelen sayfada kullanıcı adı ve şifre istemektedir. Bu kullanıcı adı ve şifre istemesindeki amaç asus modeminizin ara yüzüne girilebilmesi için gereklidir. İlk defa giriş yapıyorsanız ve şifrenizi değiştirmediyseniz kullanıcı adınız admin şifre: 123456 veya kullanıcı adınız admin şifre admin olma ihtimali yüksektir.

Ara yüze girişi tamamladıktan sonra önümüze gelen sayfada sağ kısımda “ağ yönetimi” butonuna tıklıyoruz tıklandıktan sonra gelen sayfadaki “güvenlik” butonuna tıklıyoruz. Bu önümüze gelen sayfada ağ adınızı ve parolanızı girip değişiklikleri uygula butonuna tıklayınız. İnternetiniz kısa süreliğine gidip gelecektir.

Wifi şifre değiştirme yazımızda önemli modemlerin internet şifresi değiştirme ve modem şifresi değiştirmeyi inceledik.

11 comments

Bir cevap yazın