Wifi Sinyal Gücünü Arttırma

Wifi sinyal gücünü arttırma yazımızda modem wifi sinyal gücünü arttırma, wifi sinyal arttırma, wireless sinyal gücünü arttırma ve modem wifi gücünü arttırma konusunu inceledik. Ayrıca modeminizin wifi şifresini değiştirmek istiyorsanız wifi şifre değiştirme yazımızı inceleyerek. İnternet şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Kendinize daha güçlü wifi sinyali yayan ve hızlı modem arıyorsanız. En hızlı modem tavsiyesi makalemizi okuyabilirsiniz.

Wifi Sinyal Gücünü Arttırma

Wifi yani kablosuz ağ bağlantısı sayesinde, internet hizmetini belirli bir mesafe içinde akıllı cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanabilmekteyiz. Kablosuz ağ bağlantısı yayan modemler aracılığıyla wifi sinyallerinden faydalanabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda wifi’den istenilen sinyal gücü alınamıyor ve bu yüzden cihazlarımız internete bağlanmakta zorluk yaşıyor. İnternete bağlansa dahi, sinyal gücünü tam olarak alamadığı için bağlantının hızında büyük düşüşler yaşanabiliyor.

İnternet üzerinden iş yapanlar veya online oyun oynayanlar için büyük bir sıkıntı haline geliyor. Bağlantı dengesiz olduğu için online oyunlarda ping sayısı yükselir ve oyunda kasmalar (lag) başlar. Kullanıcıları çileden çıkaran bu sorunları önleyebilmek için yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır.

  • Wireless sinyal gücü arttırma için öncelikle modeminizi gözden geçirmeniz gerekecektir. Kaliteli bir modeme sahip değilseniz, yapacağınız wifi sinyal arttırma işlemleri belirli ölçüde fayda gösterecektir. Ancak tam olarak alınması gereken çekim gücüne ulaşılamayacaktır. Bu yüzden modeminizin özellikleri inceleyin ve modemin sahip olduğu çekim gücü ve bağlantı hızı gibi detaylara ulaşın. Genellikle eski tür modemlerde sinyal problemleri görülmektedir.
  • Modemin nereye yerleştirildiği önemlidir. Modem, yere veya yere yakın bir şekilde konulmamalıdır. Mümkün olduğunca yükseğe yerleştirmeniz gerekmektedir. Modemi dolapların içinde değil açık bir alanda kullanın. Bağlantınızı yaptığınız yere yakın bir yerde olması, çekim gücüne olumlu etki yapacaktır. Ayrıca modemin hemen yanı başında, sinyal gücüne etki edebilecek elektronik aletler bulunmamalıdır. Bu nedenle sinyal gücünde parazitlenme yaşanabilmektedir.
  • Wifi modemlerde frekanslarını yayabilmeleri için bir ya da birden fazla anten bulunur. Kurulum yapmadan önce kutudan modem çıkarıldığında antenlerin yana yatmış bir şekilde olduğu görülür. Kullanıma geçildiği zaman ise antenler 90 derecelik bir açıyla dik olarak durmalıdır.

Modem Sinyal Gücünü Arttırma

  • Modem sinyal gücünü arttırma işlemleri için ekstra olarak bazı işlemler yapılabilmektedir. Kola tenekelerini keserek, modemin antenlerinin arkasına sabitleyebilirsiniz. Birçok kullanıcı bu yöntem sayesinde wifi çekim hızının arttığını belirtmektedir.
  • Yapmanız gereken bir diğer işlemde, bilgisayarınızın internet ve ağ bağlantıları ile ilgili bütün sürücülerini güncellemeniz önemlidir. Eğer sürücüleriniz güncel sürümlerinde değilse wifi sinyal gücünü net olarak alamaz. Bu da internet hızına direkt olarak etki etmektedir.
  • Örneğin, torrent ile büyük bir alana sahip dosya indiriyorsunuz diyelim. Bilgisayar üzerindeki indirme hızı düşük olabilir. Aynı dosyayı akıllı telefonunuza torrent uygulamasını yükleyerek indirmeyi deneyin. Eğer akıllı telefonunuzda 1 megabit’in üzerinde bir indirme hızıyla karşılaşıyorsanız, sorun kesinlikle bilgisayarınızda demektir. Bu yöntem sayesinde modemde bir problem olmadığını anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın sürücülerini kontrol etmek, bu sorunu çözmek için önemli bir adım olacaktır.
  • Ne yapılırsa yapılsın wireless sinyal gücünü zayıf olarak alıyorsanız, bu sefer piyasadaki wifi güçlendirici usb aparatlarına yönelmeniz gerekecektir. Bu donanımlar sayesinde wifi çekim gücünü ve internete bağlanma hızınızı arttırabilirsiniz.

One comment

Bir cevap yazın