Windows 10 Şifre Belirleme Ve Şifre Kaldırma

Windows 10 şifre belirlemek işletim sisteminde güvenliğin sağlanabilmesi ve bilgisayarın çalınması gibi durumlarda kullanım dışı bırakılabilmesi adına şifreli bir şekilde giriş yapılması önerilmektedir. Kişiler oturum açtığında ya da bilgisayarı açıp kapattığında şifreyle oturum açmak zorundadır. İsteyen kişiler şifre yerine daha kısa olacak ve 4 haneden oluşan Pin kodunu yazarak da sisteme erişim sağlayabilir. Bu İki seçenek kullanıcıların güvenli bir şekilde bilgisayar kullanmasını sağlarken isteyen kişiler Windows 10 giriş şifresini kaldırma imkânına sahiptir. bilgisayara şifre eklemek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Kaldırma

Windows 10 şifre parola belirleme ile parola belirleyen kişiler bu özelliği kullanmak istemediği durumlarda Windows 10 şifre kaldırma işlemlerini yapması gerekmektedir. Böyle bir imkanın sunulmuş olması kişilerin farklı zamanlarda Windows 10 şifre belirleme ve şifre kaldırma işlemlerini yapmasını sağlar. Eğer siz de şifrenizi kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde şifre kaldırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şifre işlem adımları ise şöyledir;

Windows 10 Şifre Kaldırma

  • Başlat bölümünden çalıştır açılarak paiyazılır.
  • Ekranda açılacak kullanıcı hesapları bölümünde bu bilgisayarı kullanmak için ad ve parola girmelidir seçeneği kaldırılmalıdır.

Sadece belirtilen adımları takip ederek işaretin kaldırılması Windows 10 şifre belirleme ve kaldırma işlemleri için yeterli olacaktır.

 Windows 10 Şifre Ekleme

Belirtildiği gibi şifre kaldırma işlemlerini yapacak kişiler kolay bir şekilde bilgisayarlarını şifresiz açabilecektir. Başlangıç ekranında şifre istenmemesi açılış süresini kısaltacak ve kolay, hızlı bir şekilde oturum açılmasını sağlar. Fakat bu durum güvenlik açısından çeşitli tehlikeler yaratabileceğinden dolayı kişilerin şifreli bir şekilde oturum açması önerilmektedir. Üstelik pin seçeneğinin değerlendirilmesi ile birlikte sadece 4 tuşa basarak oturum açmanız mümkündür. Eğer şifre kaldırdıktan sonra yeniden eklemek istiyorsanız da benzer işlemleri yaparak şifre adımlarını takip etmenizin ardından yeni bir şifre belirlemeniz gerekecektir. Bu bakımdan kişiler tercih ettikleri durumlara göre gerekli olan tüm değişiklikleri bilgisayar ayarlarından yapabilir.

Eğer Windows 10 için yeniden şifre belirlemek istiyorsanız yukarıdaki adımları takip ettikten sonra ekranda yer alacak şifre bölümüne yeni şifre girmeniz gerekir. Böylece değişiklikler yapılmış olacaktır.

Bir cevap yazın