Windows Search Nedir? Windows Dizin Kapatma

Windows search nedir? windows dizin kapatma yazımında bilgisayara etkilerini nasıl kapatılacağını, windows dizin açmayı ve windows search devre dışı nasıl bırakılır sorusunun cevabını yazımın devamında bulabilirsiniz.

Windows Search Nedir? Windows Dizin Kapatma

Windows bilgisayarınızda dosyalarda daha hızlı arama gerçekleştirebilmek için bir dizin kullanmaktadır. Bu dizin siz dosya aradığınızda bilgisayarda dosyayı daha hızlı bulmanıza olanak sağlar. Bilgisayarınızda en fazla kullandığınız dosyalar bu dizine otomatik olarak eklenir. Dizine her türlü dosyalar kaydedilir kitaplıklar, belgeler ve mailler vb. dosyalar kaydedilir. Dizine alınmayan dosyalardan bazıları setup programları Windows’un kendi sistem dosyaları dizine eklenmez.

Windows dizini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu size bilgisayarınızda aramayı engellemez sadece aradığınız dosyayı biraz daha yavaş bulursunuz. Fakat arama özelliğini sık kullanan birisi değilseniz Windows dizini kapatmanızı öneririz. Bilgisayarınızda SSD kullanıyorsanız ve SSD boyutu düşükse kesinlikle kapatmalısınız. Windows dizini SSD’de veya HDD’de fazla yer kaplamaktadır. Hardiskinizin boyutu büyükse kapatmanıza gerek yoktur. Bilgisayarı yavaşlatma gibi olanağı bulunmamaktadır.

Windows Search Devre Dışı Bırakma (Windows dizini kapatma)

! Windows search hizmetini kapatırsanız. Dizin oluşturmayı’da otomatik olarak devre dışı bırakırsınız. Kitaplıklarda arama gerçekleştiremezsiniz. Arama yapabilmek için Windows search hizmetinin çalışıyor olması gerekmektedir.

*Görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisi sekmesine tıklayın. Veya CTRL+ALT+DEL kısa yolunu kullanarak da açabilirsiniz.

*Karşımıza gelen penceredeki üst menüden “Hizmetler” sekmesine tıklıyoruz. Hizmetlere tıkladığımız taktirde sol altta “hizmetleri aç” yazısını tıklıyoruz.

hizmetler

*Hizmetleri aç sekmesine tıkladığımızda karşımıza gelen sayfada hizmeti duraklat veya başlangıç türünü devre dışı olarak ayarlamanız gerekmektedir.

search-kapatma

Windows Search’ı Belirli Bir Diskte Kapatma

*Bilgisayarıma girip kapatmak istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayıp özellikler sekmesine gelin. Açılan pencerede bu sürücüdeki dosyaların dosya özelliklerine ek olarak içeriklerininde dizin haline getirilmesine izin ver yazısının tikini kaldırıyoruz. Ve tamam butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen pencerede değişiklikleri alt dosya ve klasörlere uygula deyip tamam butonuna tıkladığımız taktirde. İşleniyor penceresi karşımıza gelmektedir. Bu işlem biraz vakit alabilir. Karşınıza hata uyarısı gelirse tümünü yoksay diyebilirsiniz.

Windows search nedir? windows dizin kapatma yazımızın sonuna geldik.

Bir cevap yazın