Yeni Batarya Kaç Saat Şarj Edilmeli?

Yeni Batarya Kaç Saat Şarj Edilmeli?

Yeni bir akıllı telefon ya da batarya alındığı zaman herkesin aklında aynı soru oluşur: Yeni batarya kaç saat şarj edilmeli? Özellikle akıllı telefonların ilk çıktığı dönemlere kadar, alınan yeni telefonların en az 8 saat şarjda kalması gerektiği yönünde görüşler mevcuttu. Bazılarına göre bu süre daha uzun tutulmalı, bazılarına göre ise batarya %100 olduğu anda şarjdan alınmalıydı. Hatta birçok satış danışmanının bu konu hakkında farklı yorumlar yaptıkları görülmüştür. Kimsenin net bir bilgiye sahip olmaması, bu konuyu ilginç bir hale getiriyordu.

Kabul edilebilecek bir gerçek var: Çağ değişti. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonların batarya yapılarında bazı değişimler yaşanmaya başladı. Eskiden nikel yapıdaki bataryalar kullanılmaktaydı. İlk şarjlarında prizde bekleme süreleri uzun tutulurdu. Batarya tam boşalmadan prize takıldığında otomatik olarak şarj kapasiteleri düşüş yaşardı. Bu yüzden nikel bataryaların ömrü pek uzun olmamakla beraber, sık sık değiştirilmeleri gerekirdi. Ayrıca bu bataryaların pek güvenli oldukları söylenemezdi. Bataryanın şişerek patlaması sonucunda birçok kişinin yaralandığı haberlerine herkes şahit olmuştur.

Günümüzde nikel bataryalar artık tercih edilmiyor. Akıllı telefonlarda lityum iyon pillerin kullanımına başlandı. Bu pillerin en büyük özelliği kullanılmadıkları zaman fazla güç kaybetmemeleridir. Batarya kendisini koruyabilen bir işleyişe sahiptir. Ayrıca batarya %100 konumuna geldiğinde, akıllı cihaz ve priz arasındaki ilişki kesilecektir. Batarya ihtiyacı olan enerjiyi elde ettiği için kendisini durağan bir döngü içine alıyor. Hem hızlı şarj hem de güvenlik bakımından, bu yeni nesil bataryaların kullanılması önemlidir. Yeni batarya kaç saat şarj edilmeli diyerek bu konu hakkında fazla kafa yormaya gerek kalmıyor. Akıllı telefonunuzu prize taktıktan sonra %100 olarak dolmasını beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında gönül rahatlığıyla cihazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın