Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Yün nalı nasıl temizlenir yazımızda yün halı temizleme, yün halı tüyleri temizleme, yün halı nasıl yıkanır ve yün halı yıkama konusunu sizler için inceledik. Sizinde evinizde yün halınız var ise aşağıdaki yazımızı okuyarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Yün halıyı temiz tutmak için ilk olarak yünlü ürünler için üretilmiş temizlik malzemelerini kullanabilirsiniz. Böylece halınızın renginin solmasını engelleyerek halınızı temiz tutabilirsiniz. Yün halınızı temizlerken kesinlikle halınızın renginin solmasına neden olacak deterjanlar kullanmayın.

Örneğin yün halınıza sıvı bir madde döküldüğünde ilk önce bir bez yardımıyla sıvının daha fazla bir alana yayılmasını engelleyin ve fazla sıvıyı sünger ile toplayın. Eğer ki yünlü eşyalara özel bir deterjanınız yoksa bir havluyu 3 bardak ılık su üzerine 1 çay bardağı sirke dökün ve havluyu onun içine koyun ve onunla temizlemeye başlayın. Ancak çok fazla bir güç uygulamayın eğer ki uygularsanız halınızın o bölümünde bulunan yünlerin kırılmasına sebep olursunuz bu yüzden leke izi kalmasa bile o bölümde bir iz kalır.

Yün Halıyı Temizlerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  • Halınızı silerken çok ıslatmayın ve çok sıcak su kullanmayın
  • Halınızı temizledikten sonra direk güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin yoksa halınızın rengi solabilir.
  • Halınızı aşırı ısı veren cihazların yanına sermeyin yoksa halınızda bulunan lifler zarar görebilir.
  • Halınızı süpürürken çok fazla güç kullanmayın yumuşak bir şekilde süpürün.

Yün Halıdaki Tüyler Nasıl Temizlenir?

Yün halınızda bir zaman sonra oluşan tüylerin süpürge veya gırgır ile temizlemeniz biraz zor. O yüzden ya halınızı yıkamalısınız yada yıkamaya vermelisiniz.

Yün Halı Nasıl Yıkanır?

Yün halınızı kendiniz yıkarken çok fazla güç kullanmanız halınıza zarar verebilir. Bunun yanında eğer kendiniz yıkarken yün halıya özel üretilmiş temizlik ürünlerini kullanmalısınız. Fakat en kolay çözüm olarak halınızı halı yıkamaya verebilirsiniz. Böylece halınız zarar görmeden en güzel şekilde temizlenir.

One comment

Bir cevap yazın