Yurt Dışına Para Nasıl Gönderilir ?

Yurt dışına para nasıl gönderilir yazımızda yurt dışına para gönderme, hangi işlemler ile daha hızlı ve daha güvenli para transferi gerçekleştirilir. yurt dışına para transferini yapma gibi konuları inceledik. Wester union ve moneygram ile para nasıl gönderilir veya para nasıl çekilir konularını da bu yazımda bulabilirsiniz.

Yurt Dışına Para Nasıl Gönderilir?

Ülkemizdeki bankalar yurt dışındaki bankalara göre  çok daha fazla işlem çeşidine sahiptir. Bankalarda en fazla kullanılan işlem EFT ve HAVALE işlemleridir.  EFT değişik bankalara para transferleri yapılabilen işlemdir. Türkiye’de EFT işlemi Kredi Kartı borçları nedeniyle daha fazla kullanılmaktadır.

EFT ile yalnız Türkiye sınırlarındaki bankalara transfer yapabilirsiniz. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından uygulanır. Bu işlemle sadece yurt içerisindeki bankalara TL cinsinde transfer yapılabilmektedir.  Kendi Bankanızdan aynı bankaya yapılan para transfer işlemine havale işlemi denir. Bu işlemler ile yurtdışına  para göndermek mümkün değildir.

Yurt dışına para göndermek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Swift (Society For Worldwide İnterbank Financial Telecommunication) Nedir ?

Swift  bankalar arası bir mesajlaşma sistemi gibidir. Yurt dışına para yollamak için

Hesabın hızlı banka kodu, ülke, şube isim, soy isim ve hesap numarası  veya iban numarası gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.  Para gönderilirken para birimi gönderilecek hesaba göre gönderilmesi gerekmektedir.  Ve masrafların ödeneceği hesabı bildirmeniz gerekmektedir. Yurt dışına para transferi yaparken  bankanın muhabir bankası bulunmaktadır.  Swift transferi yapan banka parayı muhabir bankasına yollar muhabir banka parayı alıcının muhabir bankasına iletir. Bu para transfer işlemine birden fazla banka girdiği için kesilen giderin haricinde ücret talep edilebilmektedir.

Wester Union Ve Moneygram Nedir?

Yurt dışına para gönderme işleminde Swift’e bir başka seçenek olarak western union vemoneygram gibi yurt dışına para gönderiminde kullanılan seçeneklerden bir tanesidir.  Bu işlem swifte göre daha az bir işlem ücreti almaktadır bu sistemde parayı hesaptan hesaba değil şahıs ismine gönderim sağlanmakta bu da maliyetin düşmesine sebep vermekte. Ülkemizde çoğu bankadan western union işlem tercihi kullanılarak yurt dışına para gönderilmektedir.  Fakat bankaların internet şubelerinden sadece Garanti bankası ve Teb bankası ile gönderim mevcut.  Yurt dışından  internet hesabına para almak için sadece Garanti bankası kullanılmaktadır. Başka bir seçenek olarak moneygram  sadece Bank asya ve Türk katılım bankaları ile yapılmaktadır.

One comment

Bir cevap yazın